Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

ZUS – czym współcześnie zajmuje się ten najistotniejszy w Polsce urząd i jaka jest historia jego działania?

Polskie urzędy nie wyróżniają się dobrymi opiniami wśród rodaków. Z jakiego powodu? Zazwyczaj, jako podstawowe problemy wskazuje się opieszałość bądź nadmierną biurokracje. Do grona instytucji, które stanowią zręby działania Polski, jako państwa należy ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Składki ZUS uiszcza każda osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Dla funkcjonowania systemu dosyć duże znaczenie posiadają składki zus przedsiębiorcy. Obowiązek obliczenia koniecznych składek spoczywa na barkach działów księgowych firm. Oczywiście, odpowiednia suma składki zus przedsiębiorcy ma ogromne znaczenie dla sprawnego działania firmy.
prezes
Author: Benjamin Linh VU
Source: http://www.flickr.com
Współcześnie w Internecie istnieje wiele interesujących narzędzi, jakie pozwalają na na przykład obliczenie wysokości określonych składek, a w związku z tym, tez wysokości otrzymywanego wynagrodzenia netto. Przykładem takich narzędzi jest kalkulator odsetek zus (zobacz umowa agencyjna wzór) . Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany do życia w 1934 roku, po I wojnie światowej. Polska uzyskała niepodległość i rozpoczynała reformowanie oraz tworzenie zrębów państwowości. Niezbędne stało się w związku z tym znalezienie alternatywy dla odpowiedniego zabezpieczenia społecznego Polaków. Do ZUSu dziś uiszcza się składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. To właśnie z środków gromadzonych przez ten urząd wypłacane są emerytury. Czytaj teżRzecz jasna, suma składek jest ściśle uzależniona od otrzymywanego wynagrodzenia, w którym ma procentowy udział Jak można się łatwo domyśleć, im wyższe dochody, tym większa będzie emerytura. Przewiduje się jednak, że wysokość emerytur będzie systematycznie spadać, głównie ze względu na niż demograficzny. W przyszłości, na emeryturę jednego Polaka będzie pracowało mniej osób niż współcześnie, gdyż mniejsza liczba osób będzie w wieku produkcyjnym. Ograniczenie rozrodu może w związku z tym stanowić duży problem społeczny.


kalkulator obok monet
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Wsparciem działalności ZUSu jest OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne. Dzisiaj, w zależności od wybranej opcji, na swoją przyszłą emeryturę można oszczędzać tylko w ZUSie lub zdecydować się na rozłożenie składek na ZUS i OFE . Warto dodatkowo skorzystać z innych narzędzi gromadzenia środków na godną starość, chociażby specjalnych kont emerytalnych, które są obecnie proponowane przez banki.