Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Za zaległe spłaty dopłacimy ZUSowi, komu opłaca się podatek liniowy - czyli rozliczenia coraz bliżej

Kolejny koniec roku oznacza przygotowywanie przez pracodawców deklaracji podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok ujrzą teraz światło dzienne w postaci kolumn i wierszy liczb w formularzu PIT. Jakie kroki należy poczynić przy regulacji niedociągnięć finansowych? Czy są przeliczniki mówiące o tym ile wynoszą nasze zobowiązania- odsetki od zaległości ZUS? Kiedy opłaca się korzystanie z podatku liniowego?

Każdy pracujący na umowie o pracę odprowadza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosowne składki. Jesteśmy zmuszeni w deklaracjach zestawiać m.in. wysokości składek na ubezpieczenie społeczne a także składki do OFE (więcej na ). ZUS co roku podaje stawki za niedopłaty – przy składkach społecznych są one równe 8 % od rocznej kwoty wpłat, przy OFE wynoszą one 4,51 % na rok. Na przestrzeni lat zmieniają się te parametry - obowiązujące można podejrzeć na stronie urzędu. ZUS przedstawia również wysokość spłat za odsetki ustawowe – kiedy nie zapłaciliśmy za usługi lub produkty temu komu je zlecaliśmy. W tym roku odsetki za zwłokę w spłacaniu wynoszą 13 % w skali rocznych zleceń. Obowiązujące nie tylko dłużników stawki i formularze widać na stronach US - jest to kolejna instytucja z którą winniśmy się rozliczać. Obserwując właściwość urzędów skarbowych w dużym mieście, z większą ilością placówek, wystarczy wpisać adres tymczasowy i pojawi się najbliższy urząd.
Kalkulator i pieniądze
Author: Jacob Edward
Source: http://www.flickr.com
Obok dostępne powinny być zapewne najświeższe aktualności o zeznaniach, a także informacje o ulgach podatkowych itp. Kolejnym zagadnieniem wartym poruszenia przy rozliczeniach jest kwestia podatku liniowego. Sprawa wydaje się prosta, ponieważ podatek liniowy zasady ma proste: jest opłacalny w zyskach dla bogatszych. Przedsiębiorcy, którzy zarabiają rocznie powyżej 85 tysięcy złotych dzięki pozarolniczej działalności mogą liczyć na tzw. drugi próg (zobacz progi podatkowe) podatkowy wynoszący 32 %. Pod tym progiem obowiązuje stawka 18 %.Podatek sprowadza się do różnicy między przychodami, a kosztem ich uzyskania. Nie jest to łatwe – przekroczenie 85 tys. złotych jest w tym przypadku tym trudniejsze, że przedsiębiorcy nie wykorzystają z ulg na internet, dzieci, nie mogą także rozliczyć się z małżonkiem. Podatek liniowy wymaga od zeznających spisania dodatkowej deklaracji podatkowej – formularza PIT-36L.
Czytaj też