Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Z jakiego powodu wynalazki i znaki towarowe są tak dużo warte, jakie są podstawowe sposoby ich prawnej ochrony.

W czasach, kiedy klienci coraz chętniej przy podejmowaniu decyzji o zakupach kierują się firmą, to znaki towarowe i loga uzyskują naprawdę dużą wartość. Niektóre z nich są obecnie wyceniane są na setki miliardów dolarów, i jednocześnie znane przez ludzi na całym świecie. Firmy bardzo dbają o swoje znaki, przede wszystkim ochraniając je przed możliwością użycia przez konkurentów, ponieważ wiążą się z tym czasami naprawdę wielkie pieniądze. Jednym z najważniejszych form ochrony, od których się wręcz powinno zaczynać wszelkie działania, będzie rejestracja znaku towarowego. Dzięki takiemu zgłoszeniu uzyskuje się prawo na wyłączność do wykorzystywania zgłaszanego znaku, a równocześnie pozbawia się takich praw resztę firm. Więcej porad przeczytasz pod tym linkiem zarejestrowanie znaku towarowego. Dzięki temu w przypadku, gdy któryś z innych podmiotów zacząłby stosować czyjeś logo czy znak firmowy, to można będzie wystąpić o odszkodowanie. Znaki towarowe zgłasza się na określony czas w jednym z urzędów, jeśli chodzi o nasz kraj będzie to urząd patentowy znak towarowy z siedzibą w Warszawie. Jeżeli chcesz przeczytać sporo więcej zobacz znak towarowy urząd patentowy.
Młotek sędziego
Podobnie ochronie podlegają różnego rodzaju wynalazki, opracowywane przez ludzi nauki, ale również osoby prywatne. Tego typu ochrona, analogicznie jak przy towarowych znakach, będzie polegać na przyznaniu na wyłączność możliwości wykorzystywania przedstawionych wynalazków przed określony przedział czasu. Jeżeli jakaś inna firma chciałaby korzystać z możliwości i pomysłów, jakie są zawarte w patentowym zgłoszeniu, to może to zrobić po ustaleniu wszystkiego z właścicielem i być może opłaceniu licencji. W związku z tym że za patentami idą przeważnie idą pieniądze, i to niekiedy naprawdę spore, to często mogą się pojawić różnego rodzaju konflikty i spory. Czasami przydarzają się także kradzieże cudzych pomysłów i próby zarejestrowania ich jako własnych, niekoniecznie legalnie.


W razie jakichkolwiek wątpliwości pomocą będzie służył rzecznik patentowy Kraków, czyli osoba która będzie prawnikiem lub inżynierem i służąca wsparciem w tych kwestiach. Niekiedy warto skorzystać z jego pomocy, jeżeli będzie się chciało odpowiednio chronić swoją własność intelektualną- rzecznik patentowy kraków.