Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Z czego następuje konieczność posiadania rezerw na świadczenia pracownicze?

Obowiązek utworzenia rezerw na świadczenia pracownicze wynika z Ustawy o Rachunkowości. W przepisach powyższej ustawy art.39 wdraża na jednostki obowiązek robienia biernych wyliczeń międzyokresowych kosztów na rzecz zatrudnionych, w tym na świadczenia emerytalne. W myśl art.39 ust. 2a rezerwy na świadczenia pracownicze pokazuje się w bilansie jako rezerwy na zobowiązania.
obliczenia
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Mimo, że ta ustawa nie dopowiada szczegółowo metody wyceny rezerwy na świadczenia pracownicze, art.10 ukazuje, by w zagadnieniach nieuregulowanych przepisami ustawy, stosować krajowe standardy rachunkowości.

Jeżeli czytasz prezentowany tekst to oznacza, że wątek Cię niesamowicie zaciekawił - kliknij odnośnik do strony oc rolnika, a znajdziesz nie mniej atrakcyjne informacje.

Polecaną metodą szacowania rezerw bywa wycena aktuarialna wykonywana poprzez biuro aktuarialne. Standard popiera korzystanie z porady (zobacz składki zus do odliczenia) aktuariusza przy wycenie rezerw.Firma ma zalecenie ukazać, iż prócz istniejących kosztów wynagrodzeń, zobowiązuje się do wypłacenia w przyszłości dodatkowych kwot. Niedokonanie owego warunku powoduje, iż prezentowane zestawienie finansowe wolno uznać za niesumienne i niespełniające wymogów zasad rachunkowości. Bezprecedensowym argumentem usprawiedliwiającym brak rezerwy z owego tytułu jest jej nieistotna wartość. Ale, ażeby wywnioskować jej nieistotność, konieczne jest wpierw ją wyliczyć. Stąd też małe przedsiębiorstwa, zatrudniające do kilkudziesięciu pracowników, młodych stażem powinny kontrolnie raz na kilka lat zbadać poziom omawianej rezerwy.

Halley - aktuariusze
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Wyceny aktuarialne rezerw pracowniczych jakie wynikają z tytułu dodatkowych, pozapłacowych świadczeń należnych zatrudnionym takich, jak:
- zapasy celem wypłacenia nagród jubileuszowych,
- rezerwy na odprawy emerytalne,
- rezerwy rentowe,
- zapasy w razie śmierci,
- zapasy na niewybrane urlopy,
- firmowy fundusz świadczeń socjalnych,
- ekwiwalent za energię,
- deputaty na węgiel,
- inne dodatkowe świadczenia pracownicze,

Aktuariusz jest specjalistą z dziedziny matematyki ubezpieczeniowej, finansowej oraz rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Ludzie z owym wykształceniem pracują przeważnie dla firm ubezpieczeniowych, ale też dla firm konsultingowych oraz audytorskich. Aktuariusz zajęty jest sprawami powiązanymi z ocenianiem ryzyka, wyceną zobowiązań z zakresu podpisanych kontraktów ubezpieczeniowych, wypłacalnością towarzystw ubezpieczeniowych, problematyką programów i funduszy emerytalnych a także polityką inwestycyjną.