Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Wypowiedzenie zmieniające a odprawa – czy nowe ustawodawstwo zmieniło to sprawę na lepsze w tej kwestii?

W związku z coraz częstszym przechodzeniem na umowy dzieło i zlecenie, etaty zmniejszają się liczebnie, ewentualnie są dzielone. Zmiana wynagrodzenia, która wynika zazwyczaj ze zmiany formy zatrudnienia (zwłaszcza na niekorzystnych warunkach) sprawia ból głowy nie tylko pracownikom. Nie dziwi, że pracujący wiele lat na umowie o pracę nie przyjmą informacji przełożonego o zmianie pracy na połówkę etatu, czy zlecenie.


prawo
Author: controlarms
Source: www.flickr.com
Prawnicy również nie ułatwią sprawy - nie dają jakkolwiek prostej odpowiedzi, jak interpretowane jest wypowiedzenie zmieniające a odprawa - . W otoczce zagrożenia, wielu pracowników ukrywa niesmak - biorą jakąkolwiek inną formę zatrudnienia jako czasowe rozwiązanie, licząc na późniejszą zmianę. Bojąc się całkowitej redukcji stanowisk nie zaryzykują zmiany miejsca pracy i walki o odprawę. Skoro nie ma redukcji, nie ma zwolnień grupowych ani indywidualnych odejść. Pracodawca tnie pensje i składki nie tracąc przy tym załogi. Co także ważne – nie ma obowiązku wypłacania ciągle pracującym odprawy.

Problem zaczyna się w chwili, gdy nowe warunki są dla pracownika „nie do przeskoczenia”. Czyli wtedy gdy nie godzi się on na przedłużenie warunków pracy na nowych zasadach. Według prawa należy się dla niego odprawa.

Przydałaby Ci się wiarygodna informacja z witryny? To świetnie, ponieważ opracowaliśmy dla Ciebie porcję świeżych wpisów. Trzeba wejść w link.

W tym miejscu problem urasta jeszcze bardziej irytując obie strony – szef może nie wypłacać samej odprawy, a za przyczynę postawi powołanie na niemiłe i definitywne rozstanie pracownika z zakładem pracy.


Starsze prawo, regulowane było specjalną ustawą przez Sąd Najwyższy z 2003 roku. Sprawa wygląda niejasno – pracownikowi tylko przy wypowiadaniu całkowitym umowy należała się odprawa. Zmiana formy zatrudnienia nie przynosiła odprawy niosąc za sobą sporo kontrowersji. Odprawy dotyczyły wyłącznie pracowników, którym zmieniła się umowa z niezależnych od nich przyczyn. Prawo
prawo
Source: flickr.com
zostało zmienione inną decyzją najwyższego polskiego sądu w 2009 roku - .

Później do należnej pracownikowi odprawy doszły przyczynki „widoczne” z jego strony, a więc nieprzyjęcie przez niego innej formy zatrudnienia. Wedle wcześniejszego ustawodawstwa nie przysługiwała odprawa. W wielu historiach gorszy rodzaj umowy z pracodawcą, stawał się współprzyczyną do zupełnego rozwiązania stosunków pracy.