Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Wiele osób zastanawia się, na jakich zasadach świadczą usługi komornicy i co należy do ich działań. Warto się tego dowiedzieć

Wiele osób zastanawia się, według jakich zasad świadczą usługi komornicy i co należy do ich działań. Warto się tego dowiedzieć, jeśli kiedyś będziemy zmuszeni mieć z nimi styczność.


Warto zacząć od tego, kim jest komornik (http://www.komornikolesno.pl/). To funkcjonariusz publiczny, który działa przy określonym sądzie rejonowym - . Do jego zadań należy w pierwszej kolejności urzeczywistnianie postanowień sądów co do postulatów pieniężnych bądź niepieniężnych, a także zabezpieczenia niniejszych roszczeń.

prawo
By postępowanie egzekucyjne było zapoczątkowane, musi dostać klauzulę wykonalności, wtedy można rozpocząć wykonanie orzeczenia. Kolejnym obowiązkiem komorników jest doręczanie zawiadomień sądowych i innego typu dokumentów, jak najbardziej za potwierdzeniem odbioru. Poza tym niniejsi funkcjonariusze publiczni muszą prowadzić licytacje komornicze (dostępne są też w internecie) i sporządzać protokoły z realizowanych działań. Wielokrotnie wierzyciele zlecają im wyszukanie majątku dłużnika albo właściwego zabezpieczenia spadku. Trzeba wiedzieć, iż komornik wykonując zadania musi trzymać się zasad prawa oraz etyki zawodowej, w innym przypadku może nawet stracić swoje prawa.


Każdy funkcjonariusz musi mieć identyfikator, wydawany przez KRS. Jak on wygląda? Do jego kluczowych elementów zaliczają się zdjęcie, dane osobowe, określenie funkcji i wskazanie sądu, przy którym prowadzi swoje działania. Warto jeszcze powiedzieć o samym postępowaniu komorników. Jeśli komornik posiada tytuł wykonawczy, dłużnik musi wpuścić go do swojego mieszkania, inaczej ten może poprosić o pomoc policję i siłą wtargnąć do budynku, np. wyłamując drzwi. Istnieje konkretna lista przedmiotów, których funkcjonariusz nie może wziąć, ponieważ grozi mu za to skarga na wykonane przez niego czynności. Do powyższych przedmiotów zaliczają się np. rzeczy użytku domowego, w tym pościel lub bielizna, miesięczne zapasy żywności oraz opału, narzędzia służące do przeprowadzania pracy zarobkowej przez zadłużonego, jak również wiele innych przedmiotów. Kiedy komornik wykonuje swoje powinności? Od poniedziałku do piątku i w soboty, aż do późnych godzin. Organizuje to na wyznaczonym terenie - więcej na ten temat.

Dobrze jest znać kluczowe informacje odnośnie do działalności komornika, by mieć świadomość, na co może sobie on pozwolić, a co jest wzbronione.