Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

W jakim terminie należy współcześnie okazywać fakturę do paragonu?

Z roku na rok przybywa w Polsce ustaw. Każdy biznesmen prowadzący swoją działalność gospodarczą musi nieustannie być na bieżąco w kwestiach księgowo-prawnych. Nie jest prosto połapać się w nieustannych zmianach, dlatego też mało kto decyduje się na założenie własnej działalności. W necie można jednakże wyszukać wiele informacji na nadmieniony temat.
Rachunek
Author: miguelb
Source: http://www.flickr.com
Istnieją rzetelne portale, które oferują solidną wiedzę z dziedziny finansowej. Wystarczy napisać w wyszukiwarkę frazy: zwolnienie (zobacz l4 a koniec umowy) z kasy fiskalnej , faktura na podstawie paragonu lub obowiązek podatkowy, tak aby niniejsze informacje uzyskać. W tym artykule zostanie podjęta kwestia terminu, w jakim obecnie każda firma ma zobowiązanie wydać fakturę do paragonu. Na wstępie powinno się uściślić kwestię wystawiania paragonu i faktury. Otóż każdy człowiek biznesu ma obowiązek okazywać paragon konsumentowi, który jest osobą prywatną, jak i temu, kto prowadzi własną firmę. Jeśli nie zostanie okazany paragon, to człowiek biznesu który tego zaniedba naraża się na dotkliwe konsekwencje, jako że popełnia uchybienie zgodnie z „Kodeksem karnym skarbowym”. Wtedy zostają na niego nakładane kary pieniężne. Podobnie rzecz ma się co do wystawienia faktury VAT. Jeśli nabywca zażąda jej wystawienia, to ekspedient ma zadanie spełnienia żądania kontrahenta. W przypadku nie zrealizowania tej prośby zbywca popełnia naruszenie przepisów, które normuje wyżej wspomniany „Kodeks karny skarbowy”.Wobec tego do kiedy handlarz musi wydać wymienioną fakturę VAT?

Do roku ubiegłego nie było jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione zapytanie. Otóż możliwe było działanie w dwojaki sposób wobec przedsiębiorcy, któremu wystawiło się paragon, a on zażądał fakturę. Można było wystawić mu ją w terminie do siedmiu dni od wystawienia paragonu. Ten termin był unormowany przez zasady wymienione w ustawie o VAT. Można było także okazywać fakturę nawet do 3 miesięcy od wydruku danego paragonu. Ten termin z kolei normowały zasady ordynacji podatkowej. Wielu fachowców ten drugi termin wskazywała jako poprawny. Współcześnie przepisy są sprecyzowane i każdy handlarz ma taki obowiązek w czasie 90 dni. Po ich upłynięciu może, ale nie musi.
Czytaj też