Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

W jakich sytuacjach się wybrać do radcy zamiast do adwokata?

Chociaż radca prawny jest fachem znanym, to jednak w naszym kraju jest niebywale niska świadomość obszaru pracy w tejże profesji. Częstokroć błędnie postrzegany jako prawny doradca, nie mający udziału bezpośrednio w sprawach sądowych.


Dzisiaj radcy prawni oraz adwokaci mają prawie takie same uprawnienia.
I adwokat kancelaria prawna i radca może nas reprezentować w sprawach rodzinnych, majątkowych a także ubezpieczeniowych. Czym jeszcze trudni się radca ? To fach względnie "młody". Powstał w latach sześćdziesiątych i z początku służył obsłudze prawnej jednostek państwowych w okrojonym zakresie. Co istotne, radca prawny w owym czasie mógł wykonywać swą pracę wyłącznie zostając w zatrudnieniu przez firmę, nie był to więc tzw. zawód wolny. Z upływem lat charakter pracy oraz uprawnienia radców prawnych coraz bardziej zbliżały się do fachu adwokata. Obszar spraw, którymi może trudnić się radca prawny ulega notorycznemu poszerzeniu.


50 złotych
Author: Karl Baron
Source: http://www.flickr.com


Do radcy prawnego możesz się zgłosić o wsparcie w przypadku kwestii z zakresu Sądu rodzinnego, administracyjnego albo cywilnego. Odstępstwo stanowi wyłącznie reprezentacja w sprawach karnych i karnoskarbowych, owe sfery w dalszym ciągu zostają jedynie w domenie adwokatów. Zgodnie z przepisem radcy mogą zajmować się udzielaniem wskazówek prawnych, sporządzaniem prawnych opinii, opracowaniem rozmaitego typu projektów aktów prawnych a także występowaniem przed urzędami i sądami.
Co istotne, wszystkie te usługi mogą być świadczone z obszaru niemalże wszelkich kodeksów. Radca prawny może nam pomóc w obrębie prawa pracy, prawa cywilnego oraz ubezpieczeń społecznych czy prawa rodzinnego.