W ciężkich czasach kryzysu młodzi ludzie różnych kierunków mają problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Aktualnie poszukiwanie dorywczego zajęcia nie jest wcale proste. Chociaż na rynku pracy jest wiele ofert, od potencjalnych pracowników wymaga się coraz więcej kwalifikacji. Żeby sprostać warunkom przyszłych pracodawców, powinno się cały czas poszerzać kompetencje.
Większość absolwentów liczy na znalezienie pracy w zawodzie. problem z takim założeniem zaczyna się po zakończeniu studiów i odebraniu dyplomu. Wówczas okazuje się, że ukończony kierunek nie gwarantuje znalezienia pracy w zawodzie. Następna kwestia, którą należy rozpatrzeć to doświadczenie zawodowe. Dziś wymaga się, że absolwent studiów zdobędzie doświadczenie już w podczas nauki, stąd nie wystarczytylko dyplom z wyróżnieniem – powinno się odbyć praktyki jeszcze w trakcie nauki.

Author: Project NEURON
Source: http://www.flickr.com
Na rynku pracy ciężej mają absolwenci studiów humanistycznych, np. filozofii. Każdy student liczył na to, że na hasło: praca nauczyciel (zobacz stopnie awansu nauczyciela) języka, posypią się oferty z wielu szkół, natomiast niż demograficzny uniemożliwił możliwość pracy w zawodzie wielu wyuczonym absolwentom. Obecnie zwalnia się także pedagogów zwieloletnim doświadczeniem. Jest to szczególnie poważna sytuacja, zarówno dla osób szukających dopiero pierwszej pracy, jak i zwolnionych nauczycieli.
Bezrobocie jest dużym zagrożeniem dla wielu regionów w kraju. Bezrobociem zagrożone są zwłaszcza osoby młode oraz ludzie po pięćdziesiątym roku życia. Państwowi pośrednicy pracy funkcjonują bardzo mało efektywnie. Często więcej propozycji pracy znajdziemy w internecie. Starsze osoby mogą mieć problem z poszukiwaniem pracy w tą drogą. Dodatkowo należy nauczyć się obsługi komputera. Wielu pracowników działów HR właśnie przez internet szuka wielu pracowników. Można wpisać w przeglądarkę właściwą frazę, na przykład: oferty pracy Chorzów, a wyświetli nam się wiele ciekawych ogłoszeń. W ten wygodny sposób mamy możliwość znaleźć wymarzoną pracę.

Author: JZO
Source: JZO