Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

W jaki sposób obecne prawodawstwo może chronić wynalazki i intelektualną własność twórców

W obecnych czasach chronienie intelektualnych wartości ma coraz większe znaczenie. Zwłaszcza w epoce internetu odgrywa to szczególną rolę, bo wszechobecny dostęp do sieci i bezpośredni dostęp do wielu informacji i utworów sprawia, że wiele osób sięga po nie bez przemyślenia, czy nie będą łamać w ten sposób przepisów prawnych.


Pokój
Author: Jeremy Levine
Source: http://www.flickr.com
Na szczęście ustawodawcy nadążają za takimi zmianami i pojawiają się już regulacje prawne, które pozwalają na bardzo skuteczną ochronę intelektualnych własności. W zapisach prawa zaczęło się pojawiać pojęcie twórcy, który często jest też nazywany jako podmiot prawa autorskiego. Twórcą może być w zasadzie każdy, kto zrobił utwór zgodny z tym, co mówi prawo autorskie. Znaczenia tu nie będzie mieć, czy ktoś jest profesjonalnym artystą, ma pełnoletność czy też przynależy do jakiejś organizacji.

Meble
Author: Emily May
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej istotny jest fakt samego stworzenia utworu, a nie to, kto to zrobił. Wszystkie utwory w świetle tych regulacji podlegają pełnej ochronie prawnej, zaliczają się do nich przede wszystkim utwory muzyczne, filmowe i literackie, ale także, o czym niejedna osoba wie, zdjęcia - prawa autorskie do zdjęć będą na takim samym poziomie co innych utworów. Ochrona własności intelektualnych ma także wymiar finansowy. Będzie to dotyczyć zwłaszcza biznesu, gdzie od wielu lat są obecne patenty które chronią wynalazki i innowacje. Przedsiębiorstwa często mogą wydać na badania (strona internetowa) wielkie kwoty, i wymyślając coś nowego całkowicie zrozumiałe jest, że chciałyby na swoich wynalazkach dużo zarobić.

Jeżeli nie byłoby żadnej ochrony prawnej tego typu wynalazków, to praktycznie każdy mógłby ich używać bez żadnych kosztów na badania - historia może pokazać wiele sytuacji, kiedy pomysły były kradzione i zarabiali na nich nie ci, którzy je stworzyli, lecz ci, którzy pierwsi je zaczęli je oferować. Na szczęście jest taki wynalazek jak patent, czyli prawo do wyłącznego korzystania ze swoich pomysłów przez kilkadziesiąt lat. Wykorzystując patenty firmy chronią swoje wynalazki przed wykorzystaniem przez konkurentów, a w wielu przypadkach jedynie dzięki temu, że ochrona tego typu funkcjonuje, to zabierają się za kosztowne badania.
Autor