Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

W jaki sposób dobrze ocenić pracownika za jego efekty pracy?

Każde przedsiębiorstwo składa się z pomniejszych jednostek. W przypadku największych firm są to najczęściej rozmaite działy. W mniejszych firmach te części to zatrudnione osoby. Osoby te są w firmie najważniejsze, gdyż to ich rezultaty pracy tworzą ewentualne pozytywne wyniki całej firmy. Istotne jest więc, by ludzie zatrudnieni w firmie odczuwali komfort. Często jednak nie ma to odzwierciedlenia w stanie faktycznym.

Na zatrudnionych osobach spoczywa ogromna presja nakładana przez zwierzchników, a niekiedy też przez współpracowników. Sprawdzanie nastrojów oraz stosunków w przedsiębiorstwie jest rzeczą niełatwą, ale z drugiej strony bardzo przydatną. Zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw powinno się stosować profesjonalne sposoby kontrolowania pracy i rezultatów poszczególnych pracowników. Do tego celu realizowana jest ocena pracowników (zobacz jak przebiega ocena podwładnych programem Elevato Software).

Ocena pracownicza

Szef w biurze firmy
Author: Charlie Kaijo
Source: http://www.flickr.com
Ocena pracownicza mówiąc ogólnie stanowi zestaw różnego rodzaju specjalistycznych metod, które mają doprowadzić do zebrania przez zwierzchnika szczegółowych informacji w kwestii danej osoby zatrudnionej w firmie. Taka ocena jest zawsze stresująca dla zatrudnionych, ale konieczna dla otrzymania rzeczywistego obrazu sytuacji w przedsiębiorstwie. Ocen takich dokonuje się regularnie, najczęściej raz na rok. Na tej podstawie zwierzchnik dowiaduje się, w jaki sposób określona osoba pracuje i czy przyjęte przez nią środki prowadzą do sukcesu. To pozwala również na określenie, do jakiego stopnia działania pracownika przyczyniają się do rozwoju całego przedsiębiorstwa, a zatem czy dana osoba dynamizuje ten rozwój, czy go spowalnia.
Rodzaje i następstwa oceny pracowniczej

Występują rozmaite rodzaje oceny, jakiej poddawani są pracownicy firm. Z pewnością najchętniej wykorzystywanym z nich jest tak zwana ocena 360 stopni (zobacz jak przebiega ocena 360 stopni w programie Elevato Software). Jak sama jej nazwa podpowiada, pozwala ona na otrzymanie wiadomości o danej osobie ze wszystkich dostępnych perspektyw. W praktyce polega to na zasięganiu opinii o wybranej osobie od osób przebywających w jej najbliższym otoczeniu w strukturze przedsiębiorstwa.http://kancelaria-cpr.pl/ centrum prawa rodzinnegoInteresujące rezultaty może dawać taka ankieta, gdy przeprowadzana jest w stosunku do zwierzchnika na temat podwładnego. W takim przypadku jeszcze bardziej dobitnie ukazuje stosunki pomiędzy rozmaitymi pracownikami firmy.