Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Własność intelektualna ma obecnie niebywale duże znaczenie

Są to wszelkie wytwory ludzkiego umysłu i choć ich ranga jest niematerialna, to są ujmowane w formie materialnych nośników. Wytwory umysłu należy odpowiednio zabezpieczyć. Ale w jaki sposób? Skupimy się na dwóch wyjątkowo popularnych – prawie autorskim i patencie.

Pierwsza możliwość, a zatem prawo autorskie jwp, zabezpiecza utwory, a więc przejawy działalności twórczej, które mają indywidualny charakter i mogą być przedstawione w różny sposób. Zaliczają się do nich m.in. utwory słowne, graficzne i plastyczne, lutnicze, sceniczne, jak również audiowizualne. Zabezpieczenie utworu przez prawo autorskie następuje automatycznie oraz powstaje z chwilą jego ustalenia. Nie trzeba wypełniać żadnych formalności, toteż, jeśli tylko autor spostrzeże, że ktoś wykorzystuje jego utwór w sposób bezprawny, może dochodzić swoich praw w sądzie. W procedurach sądowych odnoszących się do tego typu spraw najistotniejsze jest zdołać udowodnić, iż utwór jest naszego autorstwa. Wymagane jest także podanie daty jego powstania, toteż już na początku dobrze jest postarać się o posiadanie niniejszych dowodów. Zawsze lepiej zabezpieczyć się zawczasu, aby potem nie mieć żadnych kłopotów.
Company work
Author: Victor1558
Source: http://www.flickr.com


Drugą opcją ochrony własności intelektualnej są patenty - . Nadawane są dla wszelkiego rodzaju wynalazków. Patent w porównaniu do prawa autorskieprawniku (zobacz rzecznik patentowy gdańsk)aga się trochę starań, ponieważ niezbędne jest zmierzenie się z dość długą i wymagającą procedurą prawną. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie wynalazku do odpowiedniego urzędu patentowego razem z wnioskiem o przyznanie patent, opisem wynalazku, skrótem i zastrzeżeniem patentowym. Potem dokument zostaje rozpatrzony i w zależności od decyzji uzyskuje albo nie uzyskuje się patentu. Patent jest osobistym prawem do używanprawniku (zobacz kancelaria patentowa kraków)ego wynalazku, tak samo w sposób zawodowy, jak też zarobkowy, na terenie całej Polski. Patenty nie są wieczne, bowiem obowiązują przez dwadzieścia lat.Do zabezpieczenia własności intelektualnej służy też ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a także o prawie własności przemysłowej i ochronie baz danych. Warto jest orientować się w temacie i zapoznać się dogłębnie ze wskazanymi ustawami, jeśli chcielibyśmy wiedzieć więcej.
Autor