Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Udział w kosztach wychowania małoletniego po zakończeniu małżeństwa

Gdy pomiędzy małżeństwem wyraz: "rozwód", każda ze stron powinna zaznajomić się normami regulującymi prawo alimentacyjne. Ustawa kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 25 lutego 1964 roku z późniejszymi zmianami podkreśla przywileje i obowiązki po ustaniu małżeństwa. Przesłanką zasądzenia rozwodu jest wygaśnięcie pożycia małżeńskiego oraz wniesiony pozew rozwodowy przez jednego z małżonków.

Młotek sędziego
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
W wyroku zasądzającym rozwód, sąd posiada kompetencje do przyznania opieki nad dzieckiem konkretnemu rodzicowi, ustalenia widzenia się z dzieckiem oraz w jakiej wysokości każdy z małżonków będzie uczestniczył w wydatkach utrzymania małoletniego. Decyzję sąd oznajmia w zgodzie z dobrem dziecka bądź rodzeństwa. Sąd może także oznajmić rozwód ze ustaleniem winowajcy rozkładu pożycia. Rozwiedziony, który nie został ogłoszony winnym rozkładu pożycia i którego sytuacja materialna po rozwodzie uległa znacznemu nadwyrężeniu, może żądać od sądu orzeczenia o wypłacaniu alimentów (wysokość alimentów zależna jest od opłat rozwiedzionego i możliwości zarobkowych oraz zawodowych pozwanego).

Podział majątku po ustaniu małżeństwa może zostać orzeczony również przez sąd na wniosek jednego z małżonków, pod warunkiem, iż uskutecznienie tego podziału nie będzie wywołać zbytnia zwłoką w całym postępowaniu. Natomiast obowiązek alimentacyjny powinien zaistnieć po rozwodzie, w stosunku do rodzica, któremu stała opieka nad dzieckiem została potwierdzona. Obowiązek alimentacyjny obejmuje opłaty na rzecz utrzymania i wychowania dziecka. Alimenty (prawo rodzinne wrocław) na dzieci przydzielane są w zależności od okazji zarobkowych i zawodowych wskazanego rodzica.

Author: Wawel Service
Dożywotnim obowiązkiem alimentacyjnym są nakłady pieniężne na rzecz dziecka niepełnosprawnego, które nie ma posiada zdolności do samo utrzymania się z powodu chorób zdrowotnych. Rodzic może wycofać się jednak od zapłaty alimentów, gdy unaoczni przed sądem, iż świadczenia na rzecz dziecka wiążą się z znacznym uszczerbkiem na zdrowiu bądź dziecko nie stara się usamodzielnić mimo posiadanych przez nie narzędzi.

Masz zamiar wzbogacić swoją wiedzę? Będzie nam przyjemnie, jeżeli dla osiągnięcia tego celu przejrzysz informacje ze strony, które dla Ciebie opracowaliśmy w kolejnym linku.

W orzecznictwie sądowym przyjmuje się zasadę, iż rodzice powinni partycypować w opłatach utrzymania i wychowania dzieci po połowie, chyba że w sytuacji, gdy jedna ze stron nie ma ku temu narzędzi czy też jest niepełnosprawna.