Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Trudne pojęcia z ekonomii

Czytając branżową prasę często trafić można na pojęcia, o których wie się niedużo. Doskonałym przykładem mogą być przykładowo opcje, jakie dość często pojawiają się w różnych mediach, jednak tak naprawdę niedużo osób dokładniej będzie wiedzieć, jakie jest ich znaczenie. Trzeba więc sięgnąć do fachowej literatury, z której dowiedzieć się można, że opcje to instrumenty finansowe, jakie w określony sposób wiążą wystawcę oraz nabywcę opcji.
Kalkulator i finanse
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Używa się ich najczęściej w przypadku walut, akcji i pozostałych finansowych produktów. Od strony nabywcy opcje zapewniają, że w wyznaczonym terminie będzie mógł dokonać zakupu po ustalonych wcześniej warunkach. Kupujący ma możliwość wycofania się z zawarcia umowy, traci w takim przypadku zapłaconą premię. Ze sprzedaży za to nie może wycofać się oferent, bez względu na to, jak wyglądają obecne warunki, to musi sprzedać to na co się umówił. Ponieważ strony transakcji nie są traktowane w taki sam sposób, a poza tym jest wiele okoliczności które mają wpływ na końcową cenę, to sam zakup opcji musi być należycie wyceniony. Sama wycena opcji (taka jak pod tym adresem ) wymaga użycia skomplikowanych wzorów, jednak przy pewnym wysiłku można to wszystko policzyć.

Oszczędzanie, pieniądze
Author: sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Kolejnym pojęciem, które dość często można słyszeć w radio lub przeczytać w gazetach, są odprawy emerytalne (więcej możesz dowiedzieć się tu). Tu już trochę więcej osób udzielić by mogło dobrej odpowiedzi, co to jest, jednak i tak wiedza wielu ludzi w tym temacie będzie bardzo ogólnikowa. Zgodnie z prawem każdy pracownik, który przechodzi na emeryturę będzie miał prawo do otrzymania tego typu odprawy, z tym że to świadczenie jest jednorazowe, drugi raz nie można takiej odprawy dostać nawet jeżeli powróciło się z emerytury do czynnej pracy.

Wysokość emerytalnych odpraw uzależniona jest od charakteru pracy, którą się wykonuje.

Miałeś szansę przejrzeć tu masę interesujących artykułów, czyż nie? Tak samo autorska strona (http://www.adwokatzarnowski.pl/radca-prawny-lublin/) czeka na Ciebie pod podanym linkiem, a tam sporo treści.

Większość pracowników otrzymuje to świadczenie jako jednomiesięczne wynagrodzenie, lecz niektóre grupy pracowników dostać mogą więcej. Państwowi urzędnicy otrzymują nawet sześć razy więcej, gdy mają 20-letni staż, również pracownicy i urzędnicy służb cywilnych i kadra nauczycielska liczyć mogą na więcej, niż zwykli obywatele.