Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Swoboda prowadzenia działalności to jedna z zasadniczych reguł funkcjonowania państwa polskiego

Z pewnością możemy stwierdzić, iż Polska jest państwem kapitalistycznym. W kwestii działalności gospodarczej państwo nie narzuca zatem podmiotom obrotu gospodarczego dla przykładu tego, z kim będą rozpoczynać transakcje handlowe. Oprócz tego istnieje możliwość dowolnego wybrania rodzaju indywidualnej działalności, ograniczona tylko w niektórych sytuacjach, jak dla przykładu przewozy lotnicze czy tak zwane zezwolenia, które wydaje się chociażby na sprzedaż alkoholu.


firma
Author: Gobierno Aguascalientes
Source: http://www.flickr.com
W niektórych wypadkach jednakże państwo wymusza pewne zachowania, co ma na celu chronienie przywilejów uczestników obrotu. Wymienionemu celowi służą na przykład patenty. kancelarię (zobacz prawa autorskie) polega na przyznaniu za opłatą wyłączności do korzystania z konkretnego rozwiązania technicznego, ma więc na celu ochronę interesów jego wynalazcy. Państwo polskie chroni także interesy przedsiębiorców w inny sposób. Niektóre zachowania niezgodne z obowiązującym prawem, tak zwane nieuczciwe praktyki rynkowe są zabronione. Wprowadzenie regulacji prawodawczych w tej materii ma za zadanie ochronę praw zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Możemy zadać sobie pytanie, co wyróżnia opisane praktyki.

Uogólniając trzeba powiedzieć, że są to takie działania, które wprowadzają w błąd lub prowadzą do powstawania monopoli. Przykładowo istnieją ograniczenia odnośnie cen, w jakich można sprzedawać artykuły w sklepach wielkopowierzchniowych, czyli mówiąc inaczej - supermarketach. Jeśli przyjrzymy się dokładniej uregulowaniom dotyczącym reklam, możemy zacząć zastanawiać się, czy każda reklama, którą widzimy w telewizji jest w pełni zgodna z prawem. W reklamach na przykład nie można odwoływać się do uczuć telewidz czy powoływać na nieprawdziwe autorytety. Można zatem postawić sobie pytanie, jak zatem dopuszczalnymi mogą być choćby rozmaite reklamy past do zębów, rekomendowane przez stomatologów.


firma
Author: Junta Informa
Source: http://www.flickr.com
Rzeczywistość wygląda tak, że uregulowania prawne są w rozmaity sposób omijane, a pomysłowość autorów reklam wyprzedza obowiązujące prawo. Oprócz wymienionych już patentów, innym rozwiązaniem, jakie ma na celu ochronę interesów podmiotów obrotu gospodarczego są znaki towarowe. Na przykład wycena znaku towarowego ułatwia ocenę korzyści, które wynikają z posiadania aktywów danego przedsiębiorstwa, co działa pozytywnie na przyszłych inwestorów.