Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Publikujesz coś w internecie lub na własnych stronach? Dowiedz się więcej na temat praw autorskich

Sieć w obecnych czasach raduje się naprawdę kolosalną renomą. Z użyciem netu można robić sporo ciekawych czynności: nawiązywać znajomości, wykonywać obowiązki zawodowe, kupować oraz oddawać się rozrywkom. Internet stał się też najprawdziwszą plagą dla autorów, ponieważ za jego pośrednictwem nagminnie łamane bywają prawa autorskie.


grafika
Author: idccollage
Source: http://www.flickr.com
W sieci wyszukasz wszystko
Dziś na stronach internetowych wyszukać można doprawdy wszystko, co związane jest z szeroko rozumianą kulturą. Internauci mogą korzystać z publikowanych filmików, seriali, plików muzycznych, jak także powieści w formatach na czytniki elektroniczne. Wiele z nich jest udostępniona bez wiedzy autora, na czym cierpią jego prawa autorskie. Niestety ochrona praw autorskich w internecie jest bardzo skomplikowana. Samo pobieranie plików i pożytkowania ich nie jest przestępstwem, bywa nim jednak udostępnianie treści bez wiedzy oraz aprobaty właściciela. Osoba, która decyduje się na takie działania może spotkać się z karą i odpowiedzialnością karną oraz cywilną.

Udostępniasz coś w sieci? Wiedz, co to są prawa autorskie
Osoby, które utrzymują witryny internetowe z różnymi plikami lub samodzielnie upubliczniają takie pliki w sieci, muszą zainteresować się tematem praw autorskich oraz dowiedzieć się, kiedy one działają, a kiedy nie (więcej w temacie). Wykraczanie wbrew ustalonym przepisom mogłoby skończyć się konsekwencjami prawnymi, jak także postępowaniem cywilnym. To ostatnie może stać się naprawdę poważną karą, ponieważ poszkodowany właściciel publikowanego materiału może starać się o rekompensatę należną mu się z tytułu ponoszonych strat. Korzystając z plików zamieszczanych w internecie, również trzeba sprawdzać, czy na pewno nie posyła się ich dalej, ponieważ wtenczas popełnia się wykroczenie.


Zdjęcia też mają autora!
Wiele osób prowadzących własne strony internetowe oraz blogi korzysta ze zdjęć znalezionych w Google. Jednakże warto wspomnieć, że ktoś posiada prawa autorskie do zdjęć, które się wykorzystuje oraz ściągając je lub udostępniając, czyni się nieetycznie. W wypadku, jeśli chce się użyć fotki lub innej grafiki, trzeba zwrócić się z pytaniem do autora. Prawdopodobnie nie będzie miał nic przeciw, kiedy na stronie umieści się adnotację, że jest on autorem grafiki, a pozwoli uniknąć problemów oraz niemiłej sytuacji. Autor artykułu: biuro patentowe Gdańsk.