Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Przeszłość pocztówki w pigułce

Podobnie jak wiele przełomowych odkryć, również kartka pocztowa nie miała prostego początku. W 1865 r. ówczesny Poczmistrz Berlina, Heinrich Stephan, zaproponował na V Niemieckiej Konferencji Pocztowej w Karlsruhe wprowadzenie kartonika do otwartej korespondencji. Pomysł tenże, uznany wtedy za zbyt śmiały odrzuciła dyrekcja Poczty Pruskiej. Dopiero kiedy cztery lata później z analogiczną inicjatywą wystąpił profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego Emanuel Hermann, władze ją zaaprobowały. W ten sposób poczta austrowęgierska jako pierwsza zerwała ze zwyczajem zaklejonych listów wdrażając tzw. kartkę korespondencyjną, jakiej jedna strona przeznaczona była na korespondencję, z kolei druga miała znaczek a także miejsce na adres.
kartki pocztowe
Niebawem na w taki sposób wydawanych kartkach do korespondencji zaczęły ukazywać się pierwsze rysunki jak też napisy okolicznościowe. W tenże sposób narodziła się właściwa pocztówka. Początkowo obrazy znajdowały się w narożniku kartki, jednakże z biegiem czasu poczęły pochłaniać coraz to więcej przestrzeni. Od początku istnienia jedna ze stron przeznaczona była na adres i znaczek, z kolei na tekst, strona z widokiem. O ile nadawca nie chciał ingerować w obraz, na tekst zostawało mu mało miejsca, w wielu przypadkach musiał się ograniczyć do krótkich życzeń. Dopiero w 1904 roku, poczta odmieniła reguły i od tego czasu na jednej stronie umieszczano obrazek, zaś na drugiej znalazło się miejsce na korespondencję, znaczek oraz zaadresowanie. Reguła taka obowiązuje do dnia obecnego.

Współcześnie na pewno nie możemy ustalić, kto wyprodukował pierwsze kartki pocztowe. Spory o pierwszeństwo toczyło już więcej niż sto lat temu paręnaście miast oraz państw. Za najdawniejsze kartki pocztowe uważane są między innymi kartki wydawane w czasie wojny prusko - francuskiej w 1870 roku poprzez obydwie strony sporu, a także pochodząca z tego samego roku widokówka Serba Petara Manojlovicia prezentująca smoka na tle zabudowy miejskiej, znana tylko z przedwojennej reprodukcji. Swój akcent w prehistorii widokówki ma także Dolny Śląsk. Za jedne z najdawniejszych kartek na świecie rozpatrywane są kartki pocztowe obrazujące najwyższy szczyt Karkonoszy, Śnieżkę, datowane na 1873 rok - tu.

Obecnie pocztówki publikowane są na ogromną skalę. Zajmuje się tym poligrafia - więcej tutaj.