Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Przestrzeganie zasad prawnych i dodatkowo dobrych obyczajów to swoisty gwarant udanej współpracy z klientem

Każdy z nas miał w życiu nieraz do czynienia z kwestiami prawnymi. Zdaje się, iż w zasadzie prawo w naszym życiu jest obecne praktycznie na każdym kroku. Nie każdy ma tą świadomość, ale nawet kiedy kupujemy bułki na śniadanie w sklepie, zawieramy niejako umowę. Co prawda wspomniane drobne umowy w dużej mierze pozostają niesformalizowane, co ma na celu ułatwienie normalnych kontaktów między ludźmi, w dalszym ciągu natomiast dotyczy ich prawo.
Paragraf
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Często także zawieramy bardziej wieloaspektowe umowy. Tego rodzaju umów (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-paragon-jako-faktura-uproszczona) dotyczą tak zwane klauzule niedozwolone. Generalnie, są to różnego typu postanowienia, sprzeczne z dobrymi obyczajami, które ponadto wyraźnie naruszają interesy konsumenta. Jeżeli dane postanowienie w umowie zostanie odebrane jako niedozwolone, wtedy nie obliguje ono konsumenta, chociaż w pozostałej części umowa obowiązuje. Pojęcie klauzul niedozwolonych jest jednym z przejawów ograniczenia jednej z elementarnych zasad polskiego prawa, a konkretnie swobody umów. Ich wprowadzenie do systemu normatywnego kraju wynika z potrzeby chronienia interesów konsumenta, który nierzadko jest osobą nie mającą zbyt dużego pojęcia o prawie. Ze wspomnianej perspektywy ich istnienie jest z pewnością uzasadnione (-> poznaj więcej). Oczywiście istnieje rejestr klauzul niedozwolonych, nie jest on jednak skończony. Wszelkie postanowienia zawarte w umowie uznaje się za niedozwolone, jeżeli posiadają one pewne konkretne cechy.
Prawo
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Na przykład mogą to być następujące zapisy: za szkodę na osobie, uprawniające kontrahenta konsumenta do jednostronnej zmiany umowy czy wyłączające sądownictwo sądów rodzimych. Jak wynika z zaprezentowanych przykładów, są to zazwyczaj przypadki, jakie powinno się określić mianem skrajnych. Generalizując właściwą wydaje się być reguła że najlepiej jest po prostu unikać sytuacji, jakie mogłyby doprowadzić do podpisania umowy z klauzulami abuzywnymi. Zasadniczym krokiem do tego jest zwyczajnie czytanie umów i unikanie podpisywania tego, czego się nie rozumie. O ewentualne nieścisłości zawsze możemy zapytać fachowca, czy osobiście poszukać wyjaśnienia na przykład za pośrednictwem internetu. W dzisiejszych czasach prawie każdy ma zagwarantowany dostęp do różnych źródeł wiedzy, opłaca się zatem z tego korzystać.


Source: https://legalnybiznes.pl/
Tags: