Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Prowadzenie własnej działalności

Dla wielu osób mających zamiar rozpocząć prowadzenie własnej firmy, księgowość może stanowić nie lada wyzwanie. Właściciel firmy boryka się z takimi zagadnieniami jak podatek dochodowy, obsługa faktur, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach oraz urzędach..


Duża odpowiedzialność za potencjalnie popełnione błędy sprawia, iż wielu przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości. Wówczas, zaniepokojony ilością obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej.
Mężczyzna pracujący na laptopie
Author: MBWA PR
Source: http://www.flickr.com
To dobre posunięcie, albowiem zaufana osoba zajmie się wszelkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów. Ba! Wystarczy, że udzieli wskazówek, wskaże w którą stronę się udać, kiedy np. zeznania dotyczące VAT powinniśmy składać w jednym urzędzie, a te odnoszące się do podatku dochodowego, w innym. Lub w przypadku gdy zmieniliśmy lokalizacje firmy. Dociekania typu: który urząd skarbowy jest dla mnie odpowiedni tudzież do jakiego urząd skarbowy należę, rozwieją wykwalifikowane osoby.

Jeśli zaciekawił Cię ten materiał, to w tym miejscu jest notka z serwisu, która też posiada bardzo interesujące dane na omawiany tutaj temat.

(Sprawdź też jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe) Zdarza się również, że zastanawiamy się nad tym, czy decydować się na własny interes, czy też pracę będącą źródłem dochodu na cały etat. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pogodzić te dwa przedsięwzięcia. O tym jak wtedy przedstawia się działalność gospodarcza i umowa o pracę oraz co musimy w tej sytuacji wiedzieć, również powie nam księgowa. Czytaj też


Kiedy przysługuje zatrudnionemu wynagrodzenie za urlop, na jakiej zasadzie obliczyć współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Jeśli obce są nam owe tematy, wskazane jest zdecydować się na przekazanie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie. Uwalnia ta decyzja właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów działalności. (Sprawdź minimalne wynagrodzenie 2015)
Księgowość firmy jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samemu. Czy potrzebne są do tego kursy księgowe? Nie, zwłaszcza jeśli w rachunkowość będzie się wykorzystywało specjalny program umożliwiający prowadzenie rozliczeń. Biorąc jednak pod uwagę tempo ulegających zmianie przepisów, fundamentalna wiedza jest konieczna.