Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Prawo fiskalne i jego zawiłości. W jaki sposób się rozliczać aby nie zrobić błędu

Kłopoty powiązane z rozliczeniami PIT mogą pojawić się już na wczesnym początku naszej przygody z rozliczeniami. Kwestie podatkowe w Polsce mogą być maksymalnie utrudnione.
W zależności od tego, skąd są nasze dochody musimy rozliczać się różnymi dokumentami.


Człowiek w hali produkcyjnej
Author: NASA's James Webb Space Telescope
Source: http://www.flickr.com


Najpopularniejszy jest PIT 37, za pomocą którego rozliczają się osoby fizyczne. Jest to dokument składany przez każdego pracownika w ramach rokrocznego rozliczenia dochodowego. Tu trzeba uważać na parę kwestii. Głównie nie zapomnijmy, iż jeśli posiadamy kilka źródeł dochodu to rozliczamy się w dodatkowych drukach, które na końcu się łącznie podsumowują. Jeśli chodzi o PIT 2016 rok pozostaje bez zmian również, kiedy mówimy o rozliczaniu się wraz z mężem/żoną - . Tak jak do tej pory używamy dla obojga małżonków tego samego dokumentu, w którym dopisujemy jedynie jego dane. Robienie dokumentu odręcznie grozi niestety z pomyłkami w kalkulacjach.

Obowiązkowo zweryfikuj ofertę u źródła odnoszące się do zbioru pokrewnych materiałów. Są one zamieszczone na innym tego typu portalu - zobacz je.

Niezależnie czy wyliczamy PIT 2016 czy dla każdego innego roku ostatecznie zanalizujmy wszystko razem raz jeszcze.


Kolejnym drukiem jest PIT 38. Znany jako podatek od zarobków kapitałowych powiązanych z papierami giełdowymi i akcjami w spółkach - . Powinno się pamiętać, iż należy go rozliczyć, kiedy zarobkowo sprzedamy nasze udziały. Detalem jest tu to, że trzeba rozliczyć się także z akcji, które nabędziemy. PIT 38 jest powiązany stricte z PIT (zobacz rozliczenie elektroniczne pit) 8C, który dostaniemy od domu maklerskiego.
W sytuacji zmiany rachunku w okresie podatkowym PIT-8C może nie obejmować wszystkich kosztów zdobycia papierów wartościowych. Warto wtedy przemyśleć kwoty wychodzące z informacji podatkowej.