Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Prawo do własności przemysłowej - definicje, aspekty prawne, możliwości ochrony

Własność intelektualna jest określana jako wytwór ludzkiego umysłu. Jej częścią jest własność przemysłowa, która związana jest z działaniami gospodarczymi oraz własność, którą określa się jako przedmiot praw autorskich, to znaczy prac literackich czy artystycznych. Uwagę skupmy jednak na tym, czym jest własność przemysłowa oraz na rozróżnieniu między pojęciami wzór użytkowy a wzór przemysłowy.
Dokument
Author: 24oranges.nl
Source: http://www.flickr.com
Własność przemysłowa to regulacje prawne odnoszące się do patentów, wzorów użytkowych, przemysłowych oraz chronienia znaków towarowych. W jaki sposób więc odróżnić, z którym rodzajem wzoru się spotykamy? Wzór (zobacz wolne za święto w sobotę) użytkowy a wzór przemysłowy: czym się różnią? Warto przyjrzeć się znaczeniu tych słów. Najłatwiej zobaczyć różnice używając przykładu. Wzór użytkowy jest nową konstrukcją. Załóżmy, że stworzyliśmy szafę, która jest niesamowicie pojemna dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów zwiększających swoje rozmiary podczas układania ubrań. Projekt jest rewolucyjny, musimy więc obronić go przed kopiowaniem. Więcej na

Konieczne w tym celu jest zgłoszenie wzoru użytkowego do Urzędu Patentowego. Ochrona jest ważna przez 10 lat. Kiedy zgłosić wzór przemysłowy? Gdy pomalujemy szafę w niespotykany wcześniej sposób. Podczas składania wzoru jest możliwość umieszczenia do 10 odmian
Regulamin
Author: Historyworks
Source: http://www.flickr.com
w tym samym czasie. Omawiany wzór musi wypełniać dwa warunki: szablon musi być wcześniej nieistniejącwzór (polecamy zobacz ofertę)z posiadać indywidualny charakter. Bez tych cech, nawet jeżeli tylko jednej, nie da się zgłosić projektu. Omawiany wzór zyskuje w Urzędzie Patentowym ochronę na 25 lat. Zostaje pytanie, co w sytuacji jeżeli odmawia ochrony patentu, przez nieuczciwe działania innych instytucji. Należy wówczas znaleźć kancelarię, która wspomoże nas w walce z niesprawiedliwością.Przedsiębiorstwa te oferują takie usługi jak: opiniowanie wzorów, proponowanie ich w Urzędzie Patentowym, pomoc w walce z nieuczciwą konkurencją, przygotowanie umów, odnawianie straconych, sporządzanie pism ostrzegających w przypadku naruszenia prawa oraz negocjacje z klientami w sprawie polubownego zakończenia sprawy. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych kancelarii jest JWP Rzecznicy Patentowi, posiadający swoje siedziby we Wrocławiu i stolicy. Posiadanie patentów jest bardzo pracochłonne, jeżeli jednak wiemy, że nasz wynalazek jest innowacyjny i należy go ochraniać, nie wolno odpuścić, ponieważ możemy zostać ofiarą podróbek branych za oryginał.
Tags: