Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Praktycznie każdy z nas może stać się świadkiem zasłabnięcia lub wypadku

Czy każdy da sobie radę z odpowiednią pomocą poszkodowanemu w takich sytuacjach? Niestety przykre zestawienia pokazują, że wiele osób zupełnie nic nie wie o elementarnych podstawach pomocy medycznej. Ludzie tacy, będąc na miejscu przy jakimś zdarzeniu nie są w stanie chociaż trochę pomóc, ograniczając się jedynie do wezwania karetki pogotowia.
A tak naprawdę przecież od sprawnej, błyskawicznej pomocy może zależeć życie poszkodowanego, bo pomoc lekarzy może docierać nawet kilkanaście minut, i w tym czasie odpowiednie zabiegi dają szansę utrzymania poszkodowanego przy życiu.
na kursie pierwszej pomocy
Author: Joe Loong
Source: http://www.flickr.com
Tak naprawdę żeby w jakiś sposób pomóc uczestnikowi wypadku, w pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się, czy jest słyszalny oddech, i jaki jest stan obrażeń. Jeżeli akcja serca ustała lub nie słyszy się oddechu, to najskuteczniejszym sposobem reanimacji jest masaż ( zobacz masaż ajurwedyjski szczecin) serca. Należy go wykonywać do przyjazdu karetki, i jeśli ktoś to robił właściwie, to chory może mieć znacznie większe szanse na uratowanie.

W związku z tym że jakiś wypadek może się przydarzyć każdemu, to raczej wszyscy powinni znać zasady pomocy przy wypadkach. W wielu firmach w czasie szkoleń z BHP są także zajęcia dotyczące tego właśnie tematu, ale z reguły bez ćwiczeń praktycznych. A tak naprawdę to ćwiczenia właśnie mają ogromną rolę, ponieważ suchą teorię bardzo szybko się zapomina, a wyćwiczone przez jakąś liczbę powtórzeń nawyki ruchowe zostają dłużej w pamięci.
W większości miast są prowadzone cykliczne kursy pierwsza pomoc, trwają one kilkanaście godzin, w trakcie jakich kursanci szczegółowo mogą poznać sposoby radzenia sobie w najczęściej spotykanych zdarzeniach, takich jak wypadki, omdlenia, krwotoki czy oparzenia. Mogą się także uczyć także posługiwania podstawowymi medycznymi sprzętami, takimi jak na przykład ciśnieniomierz , które również będą przydatne w ocenie w jakim stanie jest chory. Jeżeli ktoś będzie się chciał upewnić, że w razie awaryjnej sytuacji sobie poradzi, to musi wziąć udział w takim kursie, z pewnością jego wiedza sporo się poszerzy.