Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Podatek, ZUS, czyli co ma na głowie przedsiębiorca

Działalność własnego przedsiębiorstwa to nie tylko mnóstwo formalności z otoczenia firmy. Utrzymanie dochodów, rozdzielanie wynagrodzeń, pielęgnowanie relacji z klientem – już odejmując te czynności razem wzięte, pracodawcy mają niewiele czasu na pozostałe działania.

Szczególnie, gdy sprawa dotyczy składek odprowadzanych przez podatników do ZUS. Poczynania właścicieli firm są warunkowane korzystaniem lub niekorzystaniem przez niego z rozliczeniowej kasy fiskalnej. O tym, czy ma on zwolnienie z kasy fiskalnej decyduje prowadzenie przezeń usług, które podlegają zwolnieniom. Listę usług zwolnionych od kas fiskalnych wystawia corocznie Ministerstwo Finansów.

Zainteresował Cię nasz wątek? Więc wejdź w link do www i ciesz się kolejnymi faktami. W razie jakiś pytań - zwróć się do nas.

Kluczowym zapisem prawnym, który reguluje kwestię kas fiskalnych jest ustawa o podatku od towarów i usług, czyli znany przez właścicieli VAT. Prosty zapis już przeszło 10-letniej ustawy mówi o tym, że każdy podatnik sprzedający usługę innej osobie fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, musi stosować w swojej ewidencji kasę fiskalną. Od 2011 roku obowiązek prowadzenia „wzbogacił się” o kolejne rodzaje usług, co do których właściciele muszą prowadzić swoją kasę fiskalną.
Kasa fiskalna
Author: kleuske
Source: http://www.flickr.com
Należą do nich usługi z zakresu rekrutacji personelu, pogrzebowe, przechowania bagaży na dworach czy działania tłumaczeniowe. Naprawy w warsztatach dla samochodów nie wchodzą pod kasy fiskalne (jeśli chodzi o montaż części, sam zakup odpada), natomiast sprzedawanie biżuterii, czy przewóz pasażerów przez prywatne autobusy – wszystkie te działania wymagają otwarcia kasa fiskalna. Dokładne opisy zwolnień i wyjaśnienia prawne udostępnia się na stronach podatkowych.

Masz ochotę bardziej zbadać opisywany tu problem? Jeżeli tak, zobacz polecane informacje (http://kancelaria-cpr.pl/oferta/adwokat-rozwod-warszawa/) podobnych postów. One również omawiają tę sprawę.

/J]


Działalność przedsiębiorcy to ponadto comiesięczne odprowadzanie składek. ZUS do odliczenia jest liczony w skali roku; może, ale nie wymaga uwzględniania dobrowolnych opłat chorobowych. Podstawami wymiaru potrąceń przedsiębiorcy są ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i na fundusz pracy. Społeczne składki ZUS przedsiębiorcy obejmują składki emerytalne, rentowe, od chorób i od wypadków. Jednostki i zakłady budżetowe płacą składki do piątego każdego miesiąca, samozatrudnione osoby fizycznie do dziesiątego, a pozostali pracujący do piętnastego. Zaniedbanie opłacania składek funduszowych, a także nieprzesłanie deklaracji grozi karą grzywny do 5 tysięcy złotych.