Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Parę faktów o prawie pracy w Polsce

Poniższy poradnik zawiera kilka użytecznych informacji dla bezrobotnego, który szuka pracy, a nie wie jakie znaczenie mają prawo pracy i rodzaje kontraktów pracowniczych. Z pewnością okaże się nieocenioną pomocą zwłaszcza dla absolwentów uczelni, którzy pierwszy raz znaleźli się na rynku pracy i słabo się w nim orientują.

praca
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Wiele się słyszy o sformułowaniu umowa śmieciowa. Najmocniej jest ono wykorzystywane przez różnej maści polityków, działaczy związkowych i dziennikarzy. Czy to uzasadnione miano dla takiego kontraktu? To zależy. Posiada plusy dla obu stron.Popatrzmy: Umowa o dzieło to najbardziej okrojona forma kontraktu. Pojawia się najczęściej w kwestii autorskich zadań, czyli pojedynczych tekstów, artykułów, aplikacji itp. Do wad umowy o dzieło trzeba wliczyć na pierwszym miejscu brak obowiązku odprowadzania składek przez pracodawcę – tych na ZUS i NFZ. Zleceniobiorca nie ma też prawa do urlopu, bo kontrakt dotyczy wykonania określonego dzieła w ściśle określonych granicach czasowych. Plusami z pewnością są swoboda dla autora i zmniejszone koszty pracy.

Sprawdź ten tekst, to również jest świetne źródło (https://www.jwp.pl/) przedstawianego zagadnienia. Nie wahaj się i kliknij a z pewnością nie pożałujesz.

Relatywnie nieduże daniny podatkowe i spore ulgi dotyczą szczególnie umów o charakterze autorskim.

praca
Author: KIANO
Source: KIANO
Umowa zlecenie wygląda podobnie do umowy o dzieło. Zawiera się ją na sprecyzowany czas, nieco luźniej określając jej przedmiot. Sprawa gwarantowanych świadczeń jest zależna od pracownika. Na studenta nie są płacone żadne zobowiązania skarbowe. W reszcie przypadków zleceniodawca opłaca składkę zdrowotną, rentową i emerytalną, ale tu też nie umowa nie przewiduje urlopu. Identycznie jak umowa o dzieło, umowa zlecenie podpada pod kodeks cywilny.

Umowa o pracę to upragniona stabilizacja. Taki kontrakt w końcu to stały etat, wyższe stawki no i naturalnie urlop, zależny od stażu pracy. Poza tym zatrudnionego na umowę o pracę osłania prawo pracy (kliknij tutaj). Zachęcam, by skorzystać z kodeksu, w celu zapoznania się mocniej z wykazem praw, jakie przyznane są osobie na tego rodzaju dokumencie. Zwłaszcza przyswój sobie przepisy przeciwdziałające często spotykanemu zjawisku, jakim jest mobbing w pracy. To ochroni cię przed niebezpieczeństwami.