Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Osoby wychowujące małe dzieci będą także mogły skorzystać z dwóch dni na ich opiekę

Każdy zatrudniony pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, tak jest zapisane w aktach prawnych i pracodawcy muszą tego przestrzegać. Czas w jakim można wykorzystać urlop jest również szczegółowo określony odpowiednimi przepisami, największa jego ilość wynosi 26 dni, i dokładnie tyle otrzymują zatrudnieni mający odpowiedni staż. Do obliczenia takiego stażu zaliczane są również studia wyższe i szkoły, a także wszystkie okresy przepracowane w różnych firmach.

Oprócz urlopu wypoczynkowego są również (strona www) urlopy zwane okolicznościowymi, na przykład w przypadku śmierci kogoś bliskiego, urodzenia dziecka czy ślubu. Osoby wychowujące małe dzieci będą także mogły skorzystać z dwóch dni na ich opiekę, przypadają one na obojga rodziców razem. Urlop powinien zostać wykorzystany w roku kalendarzowym, w jakim będzie się należał, lecz często się zdarza, że nie ma takiej możliwości. Przenosi się go wówczas na następny rok, chyba że w międzyczasie pracownik został zwolniony. Wtedy trzeba zdobyć informację, podatek (czytaj też jak wyliczyć ekwiwalent za urlop) i zapłacić go danej osobie w odpowiedniej wysokości.
polski banknot
Author: Andy Bullock
Source: http://www.flickr.com
Będąc zatrudnionym na umowie o pracę automatycznie się też jest objętym pracowniczym ubezpieczeniem chorobowym, rentowym i zdrowotnym. Opłacanie składek na to ubezpieczenie będzie spoczywać na pracodawcy, analogicznie jak zgłoszenie nowo zatrudnianych pracowników do ZUS. Właściciel firmy będzie miał na to tylko siedem dni od chwili gdy została podpisana umowa, ale niestety spora ich liczba znacznie może przeciągnąć ten okres, a niekiedy zupełnie nie dokonuje zgłoszenia. Jeśli któryś z pracowników zechce, to w ramach jego ubezpieczenia będzie także obowiązywało ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny, którym będzie uczące się dziecko lub małżonek bez pracy.Właściciel firmy nie może odmówić, gdy pracownik będzie chciał takie osoby zgłosić do ubezpieczenia. Płaceniem składek na ubezpieczenia objęte są również rodzaje zatrudnienia na terminowe umowy, takie jak przykładowo o dzieło czy zlecenie. Wtedy zadaniem zatrudnionych będzie wystawianie rachunków za wykonane zadania, a zatrudniającego zapłacenie wszystkich należnych z tego tytułu składek.
Tags: