Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Odsetki za zwłokę w świetle prawnych - czyli ile i do kiedy można starać się o należne pieniądze

Działalność jednoosobowa, a zwłaszcza przy otwieraniu biznesu, wymaga szczególnej troski o utrzymanie przez nowego gracza na rynku finansowej płynności. Ustalenie satysfakcjonujące klientów i usługodawców co do terminów wpłat, choć proste w teorii, w warunkach rynku doprowadziło do wielu nieporozumień.

Jeśli płacący za dowolną usługę lub produkt, przekroczy ustalony termin wpłaty, będą mu przysługiwać dodatkowe odsetki za zwłokę w spłacie. Względnie wygodny i szybki jest przelew, to kwestia do kilku dni uwzględniając niedyspozycję banków w weekendy. Choć przelewy wydają się najszybsze, strony umowy zwykle umawiają się na czas 7-14 dni co do uregulowania rachunku. W branży budowlanej oba terminy są wydłużone, nawet do dwóch miesięcy od zawarcia umowy. (Sprawdź obowiązek podatkowy) Brak uregulowanej faktury wiąże się z pojawianiem się odsetek za zwłokę w spłacaniu.
praca doradcy podatkowego
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Co ciekawe, należą się nam odsetki nawet jeśli nie podpisywaliśmy z kontrahentem jakiejkolwiek umowy, która regulowałaby kwestię spłaty. Wyliczanie należności i ich wysokość są uregulowane odpowiednią ustawą, zgodnie z którą wynosi ona 13 % od sumy na rok.

Czy masz chęć głębiej przeanalizować prezentowany na tej stronie wątek? Jeżeli tak, bez obawy kliknij tu, aby przeczytać więcej ciekawostek (https://wynajembezbik.pl/dostepne-samochody/21-renault-megane-rs-line-tce-160km)!

Ich naliczanie zaczyna się w pierwszy dzień po terminie, w którym kupujący powinien dokonać wpłaty, a jej nie uczynił. Jeśli ten dzień jest świętem przesuwa się dzień roboczy. Pilnowanie terminu spłaty leży też w gestii przedsiębiorcy deklarującego wykonanie usługi. W świetle prawa odsetki za zwłokę (więcej na ) stają się nieaktualne po trzech latach. Owszem, starania o własne pieniądze możemy dalej składać, ale dla strony zalegającej dochodzi tu atrybut prawny.Na zarzuty o niewypłacalności działa tutaj argument przedawnienia. Dlatego też tak istotne okazuje się kontrolowanie środków za swoje usługi. W innym wypadku prawo mówiące o przedawnieniach w spłacaniu, sprawi, że nasze domaganie się straci z formalnego punktu widzenia sens.
Pieniądze z nawiązką za niedopatrzenie przychodzą co miesiąc. Wliczają się jako przychód, który zalicza się do działalności gospodarczej. Mają też dalej idące konsekwencje – gdy nieterminowość spłat trwale psuje relacje, na dłuższą metę „zepsuje” też umowę - zleceniobiorca razem z utratą relacji pracowniczych, traci też prawo do podatku liniowego (jeśli chodzi o podatek liniowy stawka wynosi ona 19 %).