Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Ochrona praw własności czyli jak dbać o swoją markę

Własna firma dla dla jej właściciela jest przeważnie jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Nie dziwi zatem, iż dba o zabezpieczenie firmy, decydując się na alarmy czy zatrudniając ochronę. Dbałość o bezpieczeństwo przejawia się też w najlepszym oprogramowaniu antywirusowym oraz pancernych szafach na zbiór dokumentów.

prawo
Skoro firma posiada tak wysoką pozycję, iż właściciel chce inwestować w jej bezpieczeństwo znaczne fundusze, wypada zadać sobie pytanie, co z jej innym aspektem, własnością intelektualną? Otóż każdą jedną myśl, którą jest w stanie wymyślić człowiek przy użyciu swego intelektu, a co jest innowacyjne, dotychczas niepospolite, określamy własnością intelektualną.

Kliknij ten odnośnik i zobacz tam uwagi na nasz temat. Gdy pojawią się jakieś pytania, to szybko Ci na nie odpowiemy.

Są to w dużej mierze utwory muzyczne (w tym ich słowa), patenty JWP czy logotypy. Wyobraźmy sobie, iż to co wykreowaliśmy nie zostało docenione tak jak byśmy sobie żądali. Przykładowo, został zorganizowany konkurs w firmie kosmetycznej, w której pracujemy na logo nowego peelingu do ciała. Nie spaliśmy po nocach, ale projekt ukończony trafił do konkursu. Wygrał, ale zdecydowano następnego dnia, iż po pewnych poprawkach trafi na słoiczek kremu. Bez obaw - logo podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa toteż każde zmiany - muszą mieć naszą akceptację. Następstwa ich naruszenia mogą kosztować nie tylko dużo stresów i czasu, lecz również i pieniędzy, gdyż nad ochroną własności intelektualnej w Polsce czuwają odpowiednie ustawy, także o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - nieuczciwe praktyki rynkowe. AutorOchrona praw autorskich w przedsiębiorstwie jest rozsądnym krokiem, dzięki któremu w chwili bezprawnego wykorzystania pomysłu, firma może dochodzić swoich racji drogą sądową (tutaj). Gdy uda jej się wygrać, odszkodowanie na ogół sięga bajońskich sum.
Owoc pracy twórczej człowieka, który ze względu na swoją niepowtarzalność i sporą wartość ekonomiczną, gospodarczą czy rozwojową po prostu zasługuje na ochronę.