Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Ocena pracowników - znamy popularne i często używane metody

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od rozmiarów, składa się z pojedynczych jednostek, którymi są pracownicy. Tych elementów jest bardzo dużo w przypadku największych korporacji. Jasne jest natomiast, że im więcej części należy mieć pod kontrolą, tym ciężej temu obowiązkowi sprostać. Z kolei w przedsiębiorstwach, które zatrudniają dziesiątki czy wręcz setki osób potrzebne jest sprawdzanie, czy zatrudnieni dobrze wypełniają swoje obowiązki. Niedociągnięcia i uchybienia w pracy jednostek mogą bowiem stać się powodem gorszych wyników całego przedsiębiorstwa.
pracownicy podczas spotkania biznesowego
Author: Dell Inc.
Source: http://www.flickr.com
Potrzebne są więc profesjonalne sposoby kontrolowania rezultatów pracowników. W tymDo tego celu stworzono system oceny pracowników. W rozmaitych przedsiębiorstwach przybiera on różne kształty, jednak ogólnie polega na tym samym. Ocena pracowników ma za zadanie pokazać to, w jaki sposób wypełniają swoje obowiązki i jakie ich działania przynoszą rezultaty (sprawdź aplikację elevato software). Do tego celu stosowane są różnorodne metody mające swe korzenie w psychologii.

Ocen tego rodzaju można dokonywać różnymi metodami. W większości przypadków do tego celu wykorzystuje się ankiety i kwestionariusze, które uzupełniają zatrudnieni w firmach. Jest to metoda wygodna, jej główną zaletą jest to, że można zbadać więcej pracowników naraz w krótkim czasie. Jedyne, co jest konieczne, to stworzenie ankiety i wykonanie jej w wielu egzemplarzach. Rozprowadzanie elementów tego typu w obrębie firmy w większości przypadków nie nastręcza problemów, zwłaszcza gdy wysyła się ankiety w wersji elektronicznej. Charakterystycznym typem jest tak zwana ocena 360 stopni. (www) Jej zadaniem jest zbadanie pojedynczego pracownika w możliwie jak najbardziej dogłębny sposób.Dokonywanie oceny pracowniczej wywołuje wiele skutków. Oceny tego rodzaju w większości przypadków dokonywane są regularnie, zazwyczaj raz w roku. Dla zatrudnionych osób implikuje to bez wątpienia zwiększony poziom stresu w czasie, gdy ankiety są wykonywane. Dla zwierzchników natomiast ocena okresowa pracownika jest rzetelnym źródłem informacji w kwestii tego, w jaki sposób on pracuje i czy poczynił postępy od czasu dołączenia do zespołu firmy. Dzięki temu pracodawcy mogą rozpocząć odpowiednie szkolenia lub też przyznawać podwyżki i awans.