Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Ocena okresowa pracownika – efektywne narzędzie pozwalające na rozwijanie się firm

Współcześnie aż 87 % wielkich i średnich firm prowadzi różnego typu badania, jakie mają na celu zweryfikowanie różnych cech pracowników. Niekiedy mają one na celu weryfikację głównie firmy z perspektywy klientów (jak przykładowo badanie tajemniczy klient), a niekiedy koncentrują się właśnie na pracowniku – jego zachowaniu, silnych i słabych stronach, współpracy.
Ten drugi rodzaj badań to najczęściej ocena okresowa pracownika, czyli kompleksowa badanie tego, w jaki sposób pracownik spełnia wymagania swojego stanowiska. Z punktu widzenia pracodawcy efekty wiążą się na przykład ze zmianą polityki kadr, wprowadzeniem dodatkowych szkoleń bądź wdrożeniem innego programu motywacyjnego, z perspektywy pracownika opinia okresowa jest kluczowa ze względu na możliwy awans, rozwój zawodowy albo premie. Zarówno jednak bycie ocenionym, jak również myśl o ewentualnym konflikcie z pracownikiem wiąże się czasem z dodatkowym stresem, dlatego też wszelkie działania posiadające na celu sprawdzenie efektywności pracowników muszą zostać przeprowadzone precyzyjnie i z wielką dozą obiektywności.Na pewno dobrze mieć na uwadze, jakie czynniki są istotne przy ocenie okresowej pracowników i jakie błędy popełniają wówczas przełożeni. Poważną i niestety bardzo częstą pomyłką jest zwracanie uwagi jedynie na to, co pracownik wykonuje źle, pominąwszy jego sukcesy.
pracownik jednej z firm IT
Author: Cory M. Grenier
Source: http://www.flickr.com
Wówczas nie jedynie przełożony nie posiada pełnego obrazu sytuacji, ale również pracownik może zostać nieodpowiednio zmotywowany i w rezultacie jego praca może się nawet pogorszyć. Inna szczególnie ważna cecha to klarowne kryteria oceny, jakie są ważne (powinny być stricte powiązane ze specyfiką stanowiska i zadaniami), rozłączne (aby nie oceniać dwukrotnie tejże samej cechy) , jak również kompleksowe – wtedy pracownik (zobacz co to jest mobbing) jest oceniany całościowo. Jest dosyć istotne, żeby pracownik był z nimi zaznajomiony – wiedza o tym, pod jakim względem jest się ocenianym, zmniejsza stres. W przeciwnym razie może być zaskoczony bądź nawet zniechęcony, że jego praca jest oceniana poprzez czynniki, które nie były początkowo w ogóle wymagane. Ocena pracownika to doskonałe narzędzie, które potrafi wpłynąć na rozwijanie się zarówno samej firmy, jak i zatrudnionych – trzeba jednak mieć świadomość, jak z niej skorzystać.


Rodzaje owego badania są bardzo różne. Wyjątkowo kompleksową analizą jest ocena 360 stopni – dzięki niej manager dowiaduje się, jak pracownik jest postrzegany przez współpracowników, przełożonych , a także klientów. Innym nieraz spotykanym typem analizy jest „ocena 180 stopni” – wówczas badany jest najczęściej pracownik względem szefów i współpracowników. Aby dowiedzieć się więcej, zdecydowanie warto posłużyć się informacjami ,które są dostępne w internecie – można nie tylko poznawać wiele przydatnych rzeczy na temat rozmaitych badań HR i marketigowych, lecz także zapoznać się, jak powinna przebiegać ocena okresowa pracownika dla konkretnych stanowisk.