Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Obowiązki chlebodawcy w stosunku do pracownika

Jednym z wielu blankietów, jakie winni składać pracodawcy jest ZUS Z-3. Przygotowywany jest przez tych płatników składek, jacy nie są upoważnieni do wypłaty zasiłku, również przez płatników, którzy za czas po ustaniu zatrudnienia powierzają wypłatę zasiłku do ZUS-u. W interesie płatnika leży poprawne wypełnienie druku, w przeciwnym razie pozostanie on poprawiony przez ZUS, w następstwie podwyższają podstawę wymiaru zasiłku z przewinienia płatnika.

Ubezpieczenie
Zaświadczenie ZUS Z-3 służy wyznaczeniu prawa do zasiłku chorobowego i wyznaczeniu jego wysokości. Mieści informacje zarówno o płatniku składek, jak i o ubezpieczonym, również spis zdobywanych przez ubezpieczonego zarobków. W prawidłowo wypełnionym ZUS Z 3 winny znaleźć się dane ewidencyjne płatnika składek, dane ewidencyjne pracownika, okres ubezpieczenia, okresy niezdolności do pracy, jakie mają oddziaływanie na prawo do wypłaty zasiłku chorobowego, w tym też wiadomości na temat niezdolności do pracy wynikłej z wypadku przy pracy, bądź miały one miejsce w drodze do pracy, albo z pracy.Na prośbę pracownika, pracodawca wypisuje zaświadczenie o zatrudnieniu. W owym poświadczeniu wpisuje się, czy przytoczony zatrudniony nie znajduje się w czasie wymówienia umowy o pracę, ani w okresie próbnym, a zakład pracy nie jest w stanie upadłości, bądź likwidacji. Wystawca poświadczenia ponosi odpowiedzialność prawną w przypadku podania danych niezgodnych z prawdą. Pismo ważne jest jeden miesiąc od daty wypisania.
Umowa cywilno prawna z reguły stosowana jest w momencie, w którym pracodawca nie przewiduje angażować pracownika na podstawie umowy o pracę, lecz zależy mu na zrealizowaniu określonych czynności, bądź osiągnięciu przejrzyście ustalonych obowiązków.W przypadku umów cywilno prawnych można wyznaczyć

miejsce i okres przeprowadzania pracy, jednak nie jest to konieczne, w wyższym stopniu liczy się samo ukończenie pracy, a nie jej czas i miejsce. Najbardziej popularnymi umowami cywilno prawnymi są umowy zlecenia i umowy o dzieło. Trzeba pamiętać, że ani umowa zlecenie, ani także umowa o dzieło nie są umowami o zatrudnienie i nie dotyczą ich przepisy Kodeksu Pracy.