Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Najlepsza księgarnia prawnicza w internecie. Zapraszamy tu!

Zdefiniowanie prawa sprawia problemy nie tylko prawnikom. Przyjmijmy więc, że ilu prawników - tyle definicji prawa. Jednak prawo powinno być jasne i nie pozostawiać niedomówień ani luk umożliwiających jego różną interpretację lub omijanie go. Niestety w naszym kraju tworzeniem prawa zajmują się nie prawnicy a politycy, co często skutkuje kiepskim poziomem aktów prawnych. Gdyby politycy pragnęli pogłębić swoją wiedzę z zakresu prawa to księgarnia prawnicza jest miejscem, które powinni odwiedzić.
Mówiąc o politykach nie można pominąć ważnego działu prawa, jakim jest prawo administracyjne. Najistotniejsze kwestie, których dotyczy prawo administracyjne to między innymi: ochrona zdrowia, ochrona środowiska, gospodarka, bezpieczeństwo wewnętrzne, obronność kraju, szkolnictwo, budownictwo, kultura czyli prawie wszystkie dziedziny naszego życia.

Będąc przy tym temacie powinno się napomknąć o zamówieniach publicznych. Wszelkiego typu przetargi powinny być przeprowadzane zgodnie z prawem. Przepisy te opisuje prawo zamówień publicznych. Jeżeli chcemy wziąć udział w przetargu powinniśmy się z tym prawem najpierw zapoznać.

Innym ważnym dla działania państwa działem prawnym jest prawo bankowe. Można je podzielić na prywatne prawo (zobacz poradnik wfirma) bankowe, które reguluje stosunki banków z klientami oraz publiczne , regulujące działanie instytucji bankowych. Prawo bankowe reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665).

Gdyby nie prawo budowlane 2008 to na nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Bo czy ktokolwiek potrafi sobie wyobrazić jak wyglądałoby nasze otoczenie gdyby każdy budował co chce i gdzie chce? Ja wole sobie tego nawet nie wyobrażać...

Dla przysłowiowego Kowalskiego najistotniejsze może się jednak okazać prawo cywilne. Najważniejszym zapisem jest zasada równości podmiotów wobec prawa. Żadna ze stron nie może narzucić nikomu swojej woli. Reguluje stosunki pomiędzy podmiotami fizycznymi.

Z drugiej strony prawo podatkowe powinno przykuć naszą szczególną uwagę. Bo kto nie chciałby płacić niższych podatków? Znając prawo możemy nie tylko zaoszczędzić nasze pieniądze ale również uniknąć konsekwencji niestosowania się do prawa.

Handel i stosunki gospodarcze reguluje prawo (zobacz https://www.poradnikprzedsiebiorcy.pl/) gospodarcze. Zawarte w nim przepisy pomogą nam w dochodzeniu swoich praw przed sądem w wypadku spotkania nieuczciwego przedsiębiorcy - sprawdź więcej.

Wszyscy powinniśmy wiedzieć jakie przepisy zawiera prawo karne, gdyż za złamanie tych przepisów jesteśmy ścigani „z urzędu” w przeciwieństwie do prawa cywilnego. Prawo karne chroni obywateli przed zachowaniami aspołecznymi.

majesty of law
Author: Mike Licht
Source: http://www.flickr.com
Stosunki prawne między krajami i wspólnotami reguluje z kolei prawo wspólnotowe. Gdyby nie te przepisy, wymiana dóbr i usług pomiędzy różnymi krajami byłaby niemożliwa. Ściganie groźnych przestępców również byłoby utrudnione bez współpracy wielu państw.

Najważniejsza jest rodzina. Niestety nie każdy potrafi to zrozumieć i zadbać o swoich najbliższych. Aby ochronić pokrzywdzonych przez własną rodzinę spisano prawo rodzinne. Zapisy te mówią między innymi o tym komu przysługują prawa rodzicielskie w wypadku złej opieki nad dzieckiem.W czasach gdy wiele firm nie radzi sobie na rynku i upada, do głosu dochodzi prawo upadłościowe i naprawcze. Zawarte w nim zapisy mówią nam jak zagospodarować majątek upadłej firmy oraz jakie prawa przysługują załodze.

Inną dziedziną prawa jest prawo wekslowe. Dowiemy się z niego jaką wartość prawną mają papiery wartościowe jakimi są czeki i weksle. Zawarte tam przepisy pomogą nam dochodzić swoich praw w walce o nasze pieniądze.

Nie ważne jaka dziedzina prawa nas interesuje, często chcąc załatwić jakaś sprawę musimy wypełnić pismo lub formularz. Czasami wzory takich pism są trudno dostępne. Na szczęście w internecie znajdziemy wzory umów, które przydadzą nam się w urzędach i innych instytucjach.

Widać wyraźnie, że temat prawa jest bardzo rozbudowany i potrzeba lat żeby go zgłębić. Zawsze jednak warto pogłębić wiedzę aby rozwijać się i nie pogubić się w dzisiejszym świecie. Jeśli chcesz być na bieżąco z obowiązującym prawem to wejdź koniecznie na stronę