Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Można ubiegać się o zwrot za opłaty półkowe

Dostawcy, współpracujący z sieciami handlowymi, często muszą opłacać usługi, z których wcale nie korzystają, albo do korzystania z których są zmuszani. Działania sieci handlowych są nielegalne, ale wiele współpracujących z nimi dostawców nie zdaje sobie z tego sprawy. Czy da się powstrzymać wyłudzanie pieniędzy przez sieci super- i hipermarketów?
Finanse małych firm
Author: peddhapati
Source: http://www.flickr.com
Nielegalne należności nakładane przez sieci handlowe na producentów, to potocznie zwane opłaty półkowe w SAFie. Nazwa stanowi nawiązanie do uwarunkowania istnienia produktu na sklepowych półkach od opłacania dodatkowych rachunków. W Stanach Zjednoczonych tego typu opłaty są zgodne z prawem, w Polsce jednak działania takie są zakazane, czego dowodzi n.p. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26.01.2006 r. Należności za obecność produktów w asortymencie, są przez sieci handlowe zuchwale przemycane, pod nazwami opłat marketingowych, lub usług transportowych. Dostawcy, nawet gdy wiedzą o bezprawnym postępowaniu sieci handlowej, zazwyczaj nie protestują, gdyż z biznesowego punktu widzenia, korzystniejsze jest uiszczanie należności, niż kasacja umowy z siecią handlową. Jeżeli jednak umowa z innych powodów zostanie zerwana, albo sieć jest w likwidacji, dobrze jest wystąpić o zwrot pieniędzy oraz wypłatę odszkodowania.

Na drogę sądową dostawca produktów może wkroczyć zawsze wtedy, gdy uważa, iż usługa, udostępniana przez sieć, jest wymuszona, fikcyjna, lub że jej cena jest znacznie wygórowana w porównaniu do cen rynkowych. Sądy bardzo podejrzliwie traktują faktury wystawiane za gazetki reklamowe, czy usługi logistyczne, dlatego producent ma spore szanse na zasądzenie zwrotu i odsetek na jego rzecz. Przydatną wiadomością jest to, że nawet, jeśli dostawca podpisał z siecią handlową umowę marketingową, pozwalającą na pobieranie przez sklep dodatkowych należności, prawo w zakresie opłat półkowych jest przed umowami ze sklepami. Żeby jednak rozprawa (kancelaria prawna Wrocław - sprawdź zakres naszych usług) zakończyła się z pozytywnym skutkiem, dobrze jest wynająć doświadczonego w tej tematyce prawnika.Rozliczenie podatku PIT
Author: Images Money
Source: http://www.flickr.com
Opłaty półkowe są przez sieci handlowe idealnie ukrywane, czasem niełatwo jest potwierdzić wyłudzenie, tym bardziej, że sieci handlowe zatrudniają najlepszych adwokatów, zaciekle broniących interesów swoich klientów. Ostatnią, niezwykle istotną kwestią jest to, że jeśli sąd (zobacz koniecznie - adwokat oleśnica rozwód) przyzna zwrot za nielegalnie pobrane opłaty, dostawca nie musi zwracać pieniędzy za sprzedany towar, ponieważ umowa dostawy pozostaje wiążąca.