Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Losy żydowskiego narodu od wieków są połączone z naszą historią

Na przestrzeni dziejów bardzo różnie toczyły się stosunki pomiędzy tymi narodami, różne też uprzedzenia i stereotypy po dziś dzień funkcjonują w społeczeństwie. Przed wybuchem wojny w 1939 roku ludność żydowska stanowiła prawie 10 procent polskiego społeczeństwa, i w rzeczywistości była to społeczność niezwykle zróżnicowana.


szkoła
Author: daryl_mitchell
Source: http://www.flickr.com
Wojna bardzo odmieniła ten obraz, w wyniku niemieckiego ludobójstwa miliony Żydów były rozstrzelanych lub zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny żydowskiemu narodowi także łatwo nie było, duża część z ocalonych albo wyemigrowała sama do Ameryki lub Izraela, albo została przymuszona do tego przez władze komunistyczne.

Dopiero po zakończeniu ery komunizmu w naszym kraju sytuacja Żydów stała się wyjaśniona, i dzisiaj blisko dwadzieścia tysięcy osób z tego narodu pracuje i żyje wśród nas. Jednak pomimo faktu, że obecnie jest już 21 wiek i społeczeństwo polskie jest dużo bardziej otwarte niż kilka dekad temu, to w dalszym ciągu funkcjonują w nim stereotypy przedstawiające Żydów nie zawsze w najlepszym świetle.

szkoła
Żeby wyjaśnić, jak w rzeczywistości wygląda społeczeństwo żydowskie, jak pracowało i żyło przez ostatni czas, został uruchomiony specjalny edukacyjny program dla dzieci i młodzieży. Nazwano go szkoła Dialogu, podczas niego dzieci i młodzież poznają historię żydowskich rodzin w swojej miejscowości i opracowują upamiętniający to projekt. Dzięki takim inicjatywom jest sporo szans na pozbycie się kłamliwych stereotypów o tym narodzie i pokazanie społeczeństwu, że Żydzi żyją i mieszkają w naszych miastach i miasteczkach.

Zwłaszcza pośród młodych ludzi jest to istotne, dzięki takim projektom mają oni okazję odejść od z błędnych poglądów, jakie niestety po dziś dzień prezentują starsi ludzie. Również takie pomysły jak szkoła żydowska we Wrocławiu mogą mieć duże szanse na walkę ze stereotypami, przez nie dzieci i młodzież uczą się swojej historii i kultury, a jednocześnie tolerancji i życia z innymi narodami.