Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Kwota uwzględniona na umowie o pracę niezwykle często okazuje się dla zatrudnionego myląca.

Dostając co miesiąc wynagrodzenie należy się liczyć z tym, iż tylko część należących do nas środków trafi na nasze konto. Jest to wynagrodzenie netto, jakie otrzymujemy w dniu wypłaty, czyli rzeczywiście uzyskane przez nas dochody. W umowie o pracę widnieje jednak wynagrodzenie brutto, jakie najczęściej jest o wiele większe niż wspomniane wcześniej wynagrodzenie netto.

Wynagrodzenie brutto zawiera bowiem wszelkie konieczne składki, które powinny zostać opłacone przez pracodawcę (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dzwignia-finansowa-co-to-takiego) z naszego wynagrodzenia, w tym np. składki na ubezpieczenie społeczne. Warto więc przekonać się, jak obliczyć wynagrodzenie brutto.

Kwota znajdująca się na umowie o pracę bardzo często okazuje się dla zatrudnionego myląca. Nasze wynagrodzenie w rzeczywistości będzie znacznie mniejsze. Trzeba jednak pamiętać, iż opłacając comiesięczne składki, można liczyć m.in. na darmową opiekę medyczną, co także stanowi swoistego rodzaju profit. Ogólnie rzecz ujmując, pensja (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron-wzor-z-omowieniem) brutto to kwota ze wszystkimi składkami, netto natomiast określa pieniądze, jakie dostajemy bezpośrednio "na rękę".
Kilka monet
Author: brett jordan
Source: http://www.flickr.com
Należy pamiętać więc, z czego szczegółowo wynika różnica między netto i brutto oraz co się dzieje z resztą pieniędzy z naszej pensji. Powinniśmy również pozyskać niezbędną wiedzę dotyczącą naszych wynagrodzeń, m.in. czym jest rozliczenie straty podatkowej. Należy pamiętać również, iż składki nie są całkowicie płacone przez pracownika, ponieważ pewna część opłat wynika z jego wynagrodzenia, natomiast kolejna część płacona jest przez pracodawcę. Dodatkowo w bardzo wielu przypadkach pracownik może liczyć na różnego rodzaju dodatki do wynagrodzenia. Poza tym pieniądze należą się m.in. za nadgodziny, które czasem spędzamy w pracy. Wielu zatrudnionych może liczyć również na różnego typu prowizje, jakie najczęściej uzależnione są od wielkości osiągniętego obrotu przez daną osobę.
.


Oczywiście zdecydowanie wiele ludzi z naturalnych względów narzeka na obowiązek regularnego uiszczania składek. Należy wiedzieć jednak także o tym, iż część tych pieniędzy ma za zadanie zapewnienie nam m.in. możliwości bezpłatnego leczenia się. Oprócz tego cześć tej sumy przeznaczona jest na poczet świadczeń emerytalnych.
Tags: