Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Kulturowe impresje na miarę aktualnych czasów. Jak wyglądają i dlaczego się tworzą? Czy zawsze istniały?

Odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości to nie lada wyczyn. W każdym, nawet niepozornym miejscu spotkać jesteśmy w stanie znak zapytania, który będzie nas zadziwiał jeszcze nie raz i nie dwa. Nie funkcjonujemy w zamknięciu, więc te okoliczności będą na porządku dziennym. Nie żyjemy jakby za murem, jak w okresie komuny, więc kultura, zwyczaje i inne zjawiska będą pojawiać się na naszym podwórku. Nie powinniśmy się przed tym chronić, bo możemy na tym zyskać. Wszystkie państwa bowiem korzystniej się rozwijają, jeśli umożliwiają innym dochodzić do głosu, oczywiście w pewnych granicach.
Jeśli mówimy o dominującej kulturze w dzisiejszych czasach, to jest nią na pewno kultura korporacji. Terminy jak service desk (strona www) czy outsourcing it, są czymś zwyczajnym w każdej wielkiej, światowej korporacji. Te terminy jak znaki, jak wytrychy do innego świata, stają się pewnymi drogowskazami dla wszystkich zatrudnionych osób w takich miejscach. Pozwalają na lepsze poznanie miejsca, w którym pracują, jego kultury i obyczajów.
To w sumie normalne, iż zawsze są tego typu kulturowe zjawiska. Zresztą język angielski i kultura korporacyjna to aktualnie standardowe zjawisko, nie możemy bronić się przed tym szaleńczo wymachując rękami. Przed latami 90. mieliśmy inną kulturę, radziecką, tak więc należało znać rosyjski. Kto nie mówił po rosyjsku, ten albo nie piastował jakiegoś ważnego stanowiska, albo zwyczajnie nie chodził do szkoły. Jest jeszcze jedno wytłumaczenie - oceń -, kto nie znał, ten świadomie nie chciał go znać. Dziś przed językiem angielskim tak się nie wzbraniamy, ponieważ nie jest on nam narzucony, lecz powinniśmy go znać. W każdych czasach odnajdziemy więc taki miękki nacisk, miękkie przymuszenie, iż musimy coś znać, aby odnaleźć się w świecie.
Zdalna praca programisty
Author: pixabay.com
Source: pixabay.com
Możemy to zaaprobować jeszcze z innych powodów. Przecież nauka języka obcego. to właściwie zupełne nowa umiejętność, jaką warto znać. Pomyślmy jakbyśmy robili to dla siebie, a nie dla jakiegoś narzuconego planu. Tak pojmując taka nauka jest bardziej przyjemna i bardziej owocna. Może także być ciekawą przygodą, poznawanie zupełnie nowej kultury przyswajając język obcy, ale na swój sposób bez przymusu i narzuconej metody. Takie coś z pewnością korzystniej zadziała niż wszystkie lekcje, które wkuwamy „na blachę”.