Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Kiedy sąd może nie chcieć udzielić rozwodu oraz gdzie trzeba złożyć wniosek rozwodowy?

Zgodnie z polskim prawem konieczny i podstawowy warunek dopuszczenia rozwodu, to pojawienie się całkowitego oraz mocnego rozkładu pożycia w małżeństwie. Jeśli to nie zostało spełnione sąd nie ma takiego przymusu, aby orzec rozwód nawet wtedy, kiedy małżonkowie obydwoje tego żądają.
język
Author: Victor van Werkhooven
Source: http://www.flickr.com


firma - widok
Author: Catalan Art & Architecture Gallery (Josep Bracons)
Source: http://www.flickr.com


Nawet tego typu sytuacje jak zdrada czy alkoholizm jednego małżonka lub biuro rachunkowe oleśnica wypadki domowej przemocy to niewystarczające powody do orzeczenia rozwodu. W tego typu sytuacjach sąd ma obowiązek zbadania czy w tym małżeństwie nastąpił całkowity oraz mocny rozpad pożycia. Rozkład pożycia zostanie wówczas uznany za całkowity, jeżeli zerwaniu uległy wszystkie więzi pomiędzy małżonkami: materialne, duchowe i gospodarcze. W najwyższym stopniu oczywista jest taka sytuacja, gdy jedno z małżonków od jakiegoś okresu mieszka z nowym partnerem, z którym posiada nowe plany na życie i powrotu do swego dawnego małżonka nie planuje. Nawet w wypadku, gdy małżonkowie razem zamieszkują, a więc gdy gospodarcze więzi nie są zerwane rozwody mogą być orzekane.


W przypadku badania trwałości rozpadu, sąd może ocenić czy zgodnie z doświadczeniami życiowymi można spodziewać się rozsądnie, że małżonkowie podejmą łączne pożycie. Wymagane jest, żeby rozkład małżeństwa już ciągnął się od dłuższego czasu. Jednak są sytuacje, kiedy rozpad zostanie uznany jako mocny mimo tego, że nie trwał długi czas. Pomimo zupełnego i mocnego rozpadu pożycia małżeńskiego, sąd może nie orzec rozwodu. Może się stać tak wtedy, gdy na skutek rozwodu może ucierpieć dobro małych dzieci. Stać się tak może również w takiej sytuacji, kiedy rozwodu żąda ten z małżonków, który jest winny rozpadu pożycia, a drugi z małżonków nie wyrazi na to zgody.
pozew o rozwód trzeba złożyć do Sądu Okręgowego, który jest właściwy z powodu na ostatnie wspólne zamieszkanie obydwojga małżonków. Jeżeli każda osoba z małżeństwa mieszka w odmiennym miejscu, w takiej sytuacji właściwym sądem będzie Sąd Okręgowy miejsca zamieszkania osoby pozwanej.