Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Kiedy notariusz mógłby odmówić dokonania czynności notarialnej?

Każdy notariusz sporządza przede wszystkim różne akty notarialne. Takie czynności, które są wykonywane przez notariuszy mają charakter tzw. dokumentu publicznego.


Do takich czynności notarialnych można zaliczyć cały szereg działań.
fundamnety na budowie
Author: crabchick
Source: http://www.flickr.com


Może to być tworzenie umów udziałów w spadku, który zawiera nieruchomość, zeznanie darczyńców w umowie darowizny, umowy zbycia spadku, umowy tyczące się zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, umowy spółek komandytowych, oświadczenie nowego komplementariusza czy bardzo wiele innych czynności. Jeśli chodzi o wybór notariusza, to możemy na własną rękę zadecydować, do jakiego chcielibyśmy się udać, żeby pozałatwiać swoje sprawy. Dobrze jest jednak dobrać tego typu notariusza, który będzie wzbudzać zaufanie. Notariusz dokonuje swoje czynności notarialne w swojej kancelarii.


pomoc przy podatkach
Author: Gwydion M. Williams
Source: http://www.flickr.com


Jeśli jednak wymagają tego różne szczególne sytuacji - tego typu jak przykładowo nieodpowiedni stan zdrowia jednej ze stron, która chce dokonać czynności albo w takiej sytuacji, gdy urzędnik protokołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy - wtedy jest upoważniony do świadczenia czynności notarialnych w innym miejscu. Niezwykle istotne jest to, że notariusze mają prawo odmówić dokonania czynności notarialnych, jeśli czynność ta jest niezgodna z prawem lub znajduje zastosowanie reguła wyłączenia notariusza z przeprowadzania określonej czynności notarialnej. Inna tego typu sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy notariusz (notariusz wrocław) ma wątpliwości, czy strona takiej czynności ma zdolności do czynności prawnych. W innych sytuacjach notariusz, jeżeli odmówi wykonania czynności notarialnej, będzie odpowiadał cywilnie oraz dyscyplinarnie.
Za przeprowadzenie czynności notarialnej, notariuszowi jest należna stosowna opłata, zatem tzw. taksa notarialna. Jest to oficjalna opłata za różne czynności notarialne, do której musi stosować się każdy notariusz.