Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Kiedy nastąpić może natychmiastowe wydalenie pracownika z pracy?

Pracodawca może w pewnych, umotywowanych wyjątkowymi względami przypadkach, rozwiązać z PRacownikiem umowę o pracę w natychmiastowym trybie.


Prawo pracy przewiduje taką ewentualność jednostronnego wymówienia umowy o pracę bez zachowania okresu wymówienia.
zwolnienie
Author: Dolapo Falola
Source: http://www.flickr.com


Takowe zwolnienie z pracy dotyczyć może wszelakiego typu umów o pracę. W jakich wypadkach przedsiębiorca może zwolnić zatrudnionego z pracy bezzwłocznie, bez okresu wypowiedzenia? Rozwiązanie umowy (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-ile-wynosi-calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika) o pracę jednostronne, bez zachowania okresu wymówienia, uwarunkowane jest prawnie w Kodeksie Pracy. To wyjątkowy tryb anulowania umowy o pracę. Co interesujące, w ów sposób anulować umowę o pracę jest w stanie nie jedynie przedsiębiorca, lecz także zatrudniony.

Fascynuje Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to odwiedź źródło notariusz katowice centrum a znajdziesz tam ciekawe informacje, które na długo zapamiętasz.

W wyniku skorzystania z takiej metody zerwania stosunku pracy, pracodawca lub pracownik zostają pozbawieni osłony wynikającej z prawa do dalszego korzystania z zaświadczanej przez zatrudnionego pracy w zamian za wypłatę uposażenia w okresie wymówienia. Z reguły zwolnienie dyscyplinarne przez pracodawcę ma miejsce wówczas, gdy pracownik w sposób poważny jak też zawiniony przez siebie naruszył swoje obowiązki pracownicze. Rażące zaniedbanie ze strony pracownika bądź działanie umyślne na szkodę pracodawcy, może być okolicznością uzasadniającą unieważnienie umowy o pracę w bezzwłocznym trybie.
Przedsiębiorca na mocy prawa pracy ma też możność anulowania umowy bez wypowiedzenia z powodów niezawinionych przez pracownika, ale łączących się z jego długofalową absencją oraz brakiem wykonywania obowiązków zawodowych.