Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Kiedy może orzeczona być separacja i jakie są jej skutki?

Kiedy u małżonków pojawia się poważny kryzys oraz nie widzą oni możliwości, żeby ciągnąć łączne życie, w takiej sytuacji w głowach małżonków pojawiać się rozpoczyna pytanie czy zdecydować się na rozwód czy separację.
rozwody
Author: Office of Naval Research
Source: http://www.flickr.com


Obywatel
Author: Daniel Jolivet
Source: http://www.flickr.com


wizja - biznes
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Przy wyborze między rozwodem a separacją trzeba sobie zdawać sprawę z różnicy, która dzieli te dwie instytucje. Efektem rozwodu jest ustanie nieodwracalne małżeństwa, które przestaje po rozwodzie istnieć. Po orzeczeniu rozwodu przez sąd oboje małżonkowie ponownie mogliby wziąć ślub. Separacja natomiast polega na uchyleniu przez sąd małżeńskiej wspólnoty, lecz bez prawa wstępowania przez małżeństwo w nowy związek małżeński. Orzeczenie separacji to nie jest okoliczność nieodwracalna. Małżeństwo nadal funkcjonuje oraz jeśli wystąpi zgodne żądanie partnerów, sąd orzec może o zniesieniu separacji. Orzeczona sądownie separacja przynosi możliwość późniejszego wniesienia pozwu o rozwód. Małżonkowie, którzy zostają w separacji są zobligowani do wzajemnej pomocy, jeżeli kwestie słuszności tego wymagają. Rozwody orzekane przez sąd nie wymagają pomocy w żadnej okoliczności.


W wypadku rozwodu jak i orzeczenia separacji przez sąd między małżonkami ustaje wspólność majątkowa i osoby takie nie dziedziczą po sobie. Trzeba pamiętać o tym, że pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami oraz małżonkami pozostającymi w separacji orzeczonej przez sąd, istnieje w przypadkach konkretnych obowiązek alimentacyjny. Po rozwodzie przymus tego typu w niektórych wypadkach może być ograniczony do pięciu lat. W przypadku separacji ograniczenie czasowe nie istnieje. Kiedy rozwód będzie orzeczony przez sąd, w ciągu trzech mies.

Jeśli poszukujesz fascynujących informacji na omawiany temat, odwiedź kancelaria prawna warszawa nas, a z pewnością znajdziesz ciekawe fakty.

od tego aż orzeczenie się uprawomocni, ten z małżonków, który zmienił nazwisko na skutek zawarcia małżeństwa, może wrócić do swojego starego nazwiska, lecz powinien złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC.
Po orzeczeniu separacji przez sąd, małżonek nie ma możliwości zmiany nazwiska. Aby sąd mógł zawyrokować separację, wtedy wystarczające jest wykazanie, że nastąpił zupełny rozkład pożycia między małżonkami.