Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Jesteś twórcą wyjątkowego dzieła? – sprawdź jakie masz prawa do dzieła

Każdy twórca dzieła – w szczególności okazałego dzieła, chce, by dotarło ono do jak największego grona odbiorców i nie zostało zapomniane. Utwory literackie, obrazy, rzeźby, ale również hasła czy grafiki – to wszystko dzieła, które zawsze pozostaną własnością autora, nawet wówczas, gdy słuch o nim zaginie.
Akta
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
Gwarantują to jak najbardziej osobiste prawa autorskie (więcej na ). Niezbywalne prawo do swojego dzieła gwarantuje nam ustawa, której sednem jest ochrona praw autorskich (strona). Ustawa dogłębnie określa, kto jest autorem, a co przedmiotem prawa autorskiego, wyjaśnia czym są tego typy prawa, jak też jak przebiega przekazanie praw autorskich, jakie są prawa pokrewne oraz wskazuje na instytucje odpowiedzialne za postanowienia podane w ustawie i ich przestrzeganie. Opłaca się zapoznać się z tą ustawą, zwłaszcza jeśli jesteśmy twórcami tekstów, artystami scenicznymi czy rzemieślnikami.Istnieje kilka istotnych informacji, na jakie w tym przypadku, jeśli chodzi o prawa autorskie osobiste warto zwrócić uwagę. Między innymi powinniśmy pamiętać, iż z kilkoma wyjątkami prawa
Papier urzędowy
Author: Municipal Archives of Trondheim
Source: http://www.flickr.com
autorskie wygasają po upływie siedemdziesięciu lat od stworzenia dzieła. Następna kwestia to dziedziczenie – o ile ustawa nie stanowi inaczej to prawa te mogą przejść na kogoś innego w drodze dziedziczenia albo na podstawie umowy. Tego typu ochronie podlegają rozmaite dzieła – o charakterze materialnym i niematerialnym w tym również wizerunek. Oczywiście rozpowszechnienie wizerunku wymaga zezwolenia wyjątek stanowi wizerunek osób sławnych bądź stanowiących jedynie szczegół na tle przedstawianego zdjęcia, krajobrazu i tym podobne.

Rzecz jasna ciekawostek jeżeli chodzi o osobiste prawa autorskie jest znacznie więcej - tu chodzi wyłącznie o podkreślenie, że tego rodzaju prawa przynależą każdemu bez względu na wiek czy płeć i że są gwarantowane przez rząd.

Czy zainteresował Cię tekst? Tak? To śpieszymy z informacją, że mamy dla Ciebie bezpłatny dostęp (https://notariuszpokojski.pl/) do nowych postów pod tym linkiem.

Warto o tym pamiętać i w razie naruszenia naszego wizerunku czy praw do naszego dzieła powołać się na ustawę, bowiem powstała w szczególności z myślą o tych, który tworzą wyjątkowe dzieła i którym należą się z tego tytułu nie tylko uznanie, ale również korzyści materialne. Ustawę jak najbardziej znajdziemy w sieci. Wystarczy wprowadzić w wyszukiwarkę jej nazwę: „ Ustawa o prawie autorskimi i prawach pokrewnych”.