Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Jakiego rodzaju ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop przysługuje pracownikowi

Jeśli mamy pracę, próbujemy nie myśleć o tym, że mamy szansę ją stracić, ale niestety tak czasami się staje i to z dnia na dzień. Dlatego często jest tak, że podwładny posiada jeszcze jakiś niezużyty urlop, lecz nie ma już jak go wykorzystać, gdyż został wyrzucony.


Wtenczas takiemu pracownikowi (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wniosek-o-nadanie-klauzuli-wykonalnosci-wzor-z-omowieniem) przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a więc wyrównanie finansowe za te dni, w których mógł być na urlopie, a których nie może już zużyć. Taki ekwiwalent musi być wypłacony pracownikowi najpóźniej ostatniego dnia jego pracy i powinien odpowiadać dokładnej liczbie dni urlopowych, które pozostały mu do wykorzystania w konkretnej firmie. Co więcej, notatka o wypłaceniu takiej rekompensaty musi także znajdować się w świadectwie pracy, tak aby został o tym powiadomiony następny pracodawca i właściwe urzędy. Szczegóły w artykule jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Często stosowana jest odprawa pieniężna

Od czasu do czasu jest tak, że ktoś jest nagle zwalniany, albo piastował znaczne stanowisko oraz jego zwolnienie wiąże się z przeróżnymi sprawami, które powinny okazać się w dobry sposób wyjaśnione. Przez to właśnie przeważnie w czasie zwolnień wypłacana okazuje się być odprawa pieniężna, a więc podwładny dostaje równowartość kilku pensji, za które ma szansę przetrwać do czasu znalezienia przez siebie kolejnego zatrudnienia. Taka odprawa przeważnie istnieje wyliczana na podstawie wypłat z ostatniego roku, zatem ma szansę się okazać, że jej wysokość będzie wręcz imponująca. Te kwestie poruszone także w artykule wypowiedzenie zmieniające a prawo do odprawy.

Wszystkie te regulacje są dokładnie zapisane

Kiedy pragniemy posiadać pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, to odpowiednio jest znać kodeks pracy. To właśnie tam wszystko okazuje się być zapisane w sposób klarowny oraz jasny, zatem po zapoznaniu się z tym dokumentem nie powinniśmy posiadać żadnych niejasności związanych ze sprawami zatrudniania.