Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Jakie nowelizacje w przepisach odnoszących się do składek na Zus i praw pracowniczych czekają nas w przyszłym roku?

W przyszłym roku, tak samo jak w latach ubiegłych, czeka nas podwyższenie kwoty, którą osoby posiadające własny biznes są zobligowane wpłacać na składki ZUS 2015. Taka zmiana odbywa się cyklicznie – ponieważ sposób ustalania ich wysokości zależnej od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Według aktualnych założeń do budżetu, z całą śmiałością możemy założyć, że w przyszłym roku prowadzący działalność gospodarczą będą zobowiązani do wpłaty plus minus 1100 zł. To, jak łatwo obliczyć, stanowi prawie 700 zł więcej w ciągu roku. Jedynie składka zdrowotna nie ulegnie zmianom. Okres zimowy przynosi co roku zmiany ustaw. Na szczęście wiele z nich pozostanie bez zmian. Aby jednak niczego nie przegapić, warto śledzić portale księgowe, aby mieć ciągły dostęp do informacji o nowościach.
pieniądze w walucie euro
Author: Butz.2013
Source: http://www.flickr.com


Jak donosi jedno z największych tego typu wydawnictw, najczęściej poruszaną przez czytelników kwestią jest pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe. Dzieje się tak pewnie dlatego, iż pracownicy chcą w swoisty sposób sprawdzić obliczenia pracodawcy. Bardzo łatwo jest to zrobić – wynagrodzenie chorobowe to w większości przypadków 80% podstawy wymiaru, a mówiąc prościej 80% wynagrodzenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy choroba powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy, a także w przypadku choroby w okresie ciąży.

Następnym wzbudzającym zainteresowanie pytaniem, jest pytanie o wymiar urlopu wypoczynkowego. Tak jak poprzednio, w tym przypadku dotychczasowe regulacje nie ulegną zmianie. Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do powtarzającego się co roku, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie ma możliwości rezygnacji z tego prawa. Ile konkretnie dni mu przysługuje, zależy przede wszystkim od tego jak długo pracuje oraz od tego, czy jest to pierwsza wykonywana przez niego na [TAG=umowa o pracę] czy kolejne zatrudnienie.Wymiar urlopu wypoczynkowego, na podstawie kodeksu pracy, w zależności od wcześniej wspomnianych czynników, ma długość:
- 20 dni – dla osób, które przepracowały mniej niż 10 lat,
- 26 dni – dla osób, które przepracowały więcej niż 10 lat. (Sprawdź składki ZUS 2015)
Do okresu zatrudnienia należy wliczyć również dodatki przysługujące za edukację. Ile lat za jaki rodzaj szkoły – określa także kodeks pracy.

Aby uwolnić się od konieczności indywidualnego szukania tych informacji, można zdecydować się na umowę z biurem rachunkowym, lub samodzielną księgową.