Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Jakie nowelizacje w przepisach odnoszących się do składek na Zus i praw pracowniczych czekają nas w przyszłym roku?

W przyszłym roku, tak samo jak w latach ubiegłych, czeka nas podwyższenie kwoty, którą osoby posiadające własny biznes są zobligowane wpłacać na składki ZUS 2015. Taka zmiana odbywa się cyklicznie – ponieważ sposób ustalania ich wysokości zależnej od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Według aktualnych założeń do budżetu, z całą śmiałością możemy założyć, że w przyszłym roku prowadzący działalność gospodarczą będą zobowiązani do wpłaty plus minus 1100 zł. To, jak łatwo obliczyć, stanowi prawie 700 zł więcej w ciągu roku. Jedynie składka zdrowotna nie ulegnie zmianom. Okres zimowy przynosi co roku zmiany ustaw. Na szczęście wiele z nich pozostanie bez zmian. Aby jednak niczego nie przegapić, warto śledzić portale księgowe, aby mieć ciągły dostęp do informacji o nowościach.
pieniądze w walucie euro
Author: Butz.2013
Source: http://www.flickr.com


Jak donosi jedno z największych tego typu wydawnictw, najczęściej poruszaną przez czytelników kwestią jest pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe. Dzieje się tak pewnie dlatego, iż pracownicy chcą w swoisty sposób sprawdzić obliczenia pracodawcy. Bardzo łatwo jest to zrobić – wynagrodzenie chorobowe to w większości przypadków 80% podstawy wymiaru, a mówiąc prościej 80% wynagrodzenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy choroba powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy, a także w przypadku choroby w okresie ciąży.

Następnym wzbudzającym zainteresowanie pytaniem, jest pytanie o wymiar urlopu wypoczynkowego. Tak jak poprzednio, w tym przypadku dotychczasowe regulacje nie ulegną zmianie. Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo paulina majewska radca prawny do powtarzającego się co roku, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie ma możliwości rezygnacji z tego prawa. Ile konkretnie dni mu przysługuje, zależy przede wszystkim od tego jak długo pracuje oraz od tego, czy jest to pierwsza wykonywana przez niego na [TAG=umowa o pracę] czy kolejne zatrudnienie.Wymiar urlopu wypoczynkowego, na podstawie kodeksu pracy, w zależności od wcześniej wspomnianych czynników, ma długość:
- 20 dni – dla osób, które przepracowały mniej niż 10 lat,
- 26 dni – dla osób, które przepracowały więcej niż 10 lat. (Sprawdź składki ZUS 2015)
Do okresu zatrudnienia należy wliczyć również dodatki przysługujące za edukację.

Odczuwasz, że ten artykuł jest ciekawy, ale musisz mieć więcej wątków. Nie wahaj się - najedź na ten link i idź do źródła (https://adwokatjurendt.pl/obsluga-jednostek-budzetowych/).

Ile lat za jaki rodzaj szkoły – określa także kodeks pracy.

Aby uwolnić się od konieczności indywidualnego szukania tych informacji, można zdecydować się na umowę z biurem rachunkowym, lub samodzielną księgową.