Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Jakie innowacje pojawiły się w kwestii wystawiania rachunków przez przedsiębiorców nie płacących podatku VAT ?

Od dłuższego czasu panuje na świecie zapaść gospodarcza. Dużo biznesów zbankrutowało, masy trafiły na bruk. Prawdopodobnie najbardziej na kryzysie ucierpieli robotnicy i mali właściciele firm. Jakby problemów było mało, to jeszcze polski rząd zastosował zmiany w formie wystawiania rachunków przez biznesmenów zwolnionych z podatku VAT. Jakie zmiany przyniesie ta ustawa?

Dotychczas sytuacja była prosta. Firmy, które mają usługi zwolnione z VAT, wystawiały rachunki.

Jeżeli ten tekst jest według Ciebie interesujący to sprawdź serwis kancelaria prawna piotrków trybunalski, w którym przeczytasz tego typu informacje. One na pewno będą dla Ciebie przydatne.

Właściwie miały obowiązek wystawić rachunek każdemu, kto o niego poprosił. A prosić mógł właściwie do końca roku. Ta metoda była starym i sprawdzonym sposobem, który ułatwiał działanie małym firmom. Natomiast zasady wystawiania faktur przez przedsiębiorców zmuszonych do uiszczania podatku VAT były całkowicie inne.
scrubble ułożone w słowo tax
Author: Simon Cunningham
Source: http://www.flickr.com
Musieli oni wystawić fakturę każdej firmie i osobie, która o nią poprosiła. Firmy zwolnione z podatek VAT również mogły w razie chęci wystawić fakturę VAT pod warunkiem, że złożyły formularz VAT-R. Obecnie problem rachunek a faktura ponownie powrócił. Aktualna ustawa praktycznie zlikwidowała tradycyjny rachunek. Tylko osoby prywatne mogą go wystawiać, po wykonaniu umowy o dzieło lub zlecenie. Przedsiębiorcy muszą wystawiać faktury VAT. Nie jest jednak tak źle, jak się pierwotnie wydawało, bo zostało wydane także rozporządzenie, które dotyczy faktur potwierdzających sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. Jak się okazało te nowe faktury mają niewielką liczbę elementów, co czyni je zbliżonymi do rachunków. W sytuacji, gdy rachunki wystawiane przez firmy zwolnione z VAT (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron-wzor-z-omowieniem)-u mają te określone elementy, to praktycznie mogą pozostać bez zmian, ponieważ może zostać taka sama forma dokumentu sprzedażowego.Nie jest także wymagane, aby była na dokumencie nazwa „Faktura VAT” . Jeśli rachunek spełnia wytyczne, to nie ma przeszkód, aby nadal widniała na nim nazwa „Rachunek”. Zmiany dotyczą tego, że faktura musi być wystawiona na żądanie osoby dokonującej zakupu towaru lub usługi w terminie do 3 miesięcy od zakończenia miesiąca w którym dokonano sprzedaży towaru czy usługi. Wcześniejszy termin był inny. Oprócz tego faktury są poddane wielu wytycznym, które nie obejmowały rachunków. I poprawia się je inaczej.