Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Jakich danych może wymagać pracodawca w momencie zatrudniania kandydata do pracy?

Kiedy stawiamy się na rozmowę kwalifikacyjną do potencjalnego pracodawcy nie zawsze wiemy, jakich dokumentów ma prawo wymagać nowy dyrektor. Oprócz podstawowych informacji jak imię czy PESEL, w niektórych przypadkach moglibyśmy zostać zapytani o dane na temat naszych dzieci czy też niekaralności.


W zdecydowanej części przypadków nie stanowi to najmniejszego kłopotu, jednak sądowe zaświadczenie tego, że nie byliśmy nigdy sądownie skazani, wymaga udania się do wyznaczonego urzędu, sporządzenia specjalnego pisma oraz wniesienia opłaty. Niemniej jednak zwierzchnik ma prawo oczekiwać tego zaświadczenia wyłącznie w sytuacji, kiedy wymagają tego odrębne przepisy. Dla przykładu są nimi te, które dotyczą m.in.

Jeśli zaabsorbował Cię prezentowany na tej stronie artykuł, śmiało sprawdź dodatkowo towarzyszące informacje (https://www.adwokat-horyza.pl/kredyty-frankowe/) - one również są warte zainteresowania.

kierowców taksówek. korporacja taksówkarska może żądać od kandydata zaświadczenia o niekaralności jeśli chodzi o temat umyślnego przestępstwa przeciwko zachowaniu bezpieczeństwa w komunikacji, a także przeciwko życiu, mieniu czy obyczajności.


sądownie
Author: Fabrice Florin
Source: http://www.flickr.com


Wykaz takich zawodów jest znacznie większy i zawiera np. detektywa, pilota wycieczek turystycznych czy inspektora kontroli skarbowej.

Masz chęć dowiedzieć się więcej danych na ten temat? Zatem odsyłam do serwisu (https://kancelaria-adwokat.biz/), gdyż odnajdziesz tam wiele ciekawych danych omawiających ten wątek.

Z innej strony nie ma żadnych przeszkód, aby przyszły pracownik sam przedłożył pracodawcy takie poświadczenie. To oczywiście mogłoby powiększyć nadzieje uzyskania danej pracy.
Pracodawca jednak nie ma prawa przechowywać takiego dokumentu bez osobnej zgody pracownika. Jest tak dlatego, że wspomniane poświadczenie posiada tzw. dane wrażliwe, do przetwarzania których konieczna jest zgoda osoby, której takie informacje się tyczą.