Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Jak wyliczyć opodatkowanie nieruchomości? Doradca podatkowy informuje

Podatki w naszym kraju są nieco skomplikowane. Można powiedzieć, że praktycznie płacimy je od czegokolwiek. Też właściciel lokalu mieszkalnego wynajmowanego powinien opłacać podatek za najem. Ma on jednak możliwość wyboru formy opodatkowania, co ma wpływ na wielkość obciążenia. Aczkolwiek takie prawo posiadają osoby, które nie mają działalności gospodarczej w zakresie najmu.
piękne duże mieszkanie
Author: University of Exeter
Source: http://www.flickr.com
Do wyboru jest rozliczanie się z wykorzystaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na poziomie 8,5% a także rozliczanie na podstawach ogólnych- stawki w wielkości 18% lub 32%. Metodę rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem wynajmu mieszkania i nie jest ona już na stałe, albowiem można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Przy opodatkowaniu na regułach ogólnych opłacamy podatek od dochodu, więc różnicy pomiędzy rzeczywiście uzyskanym dochodem z wynajmu a kosztami jego uzyskania. Warto pamiętać o tym, że aby wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów muszą być one udokumentowane. W tym wypadku również indywidualnie liczymy miesięczną zaliczkę za podatek i płacimy ją do odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc przeszły.

Poszukujesz może innych tego typu idei wiążących się z poruszanym w tym materiale tematem? Jest na to świetna rada: kliknij tutaj oraz przeczytaj więcej w tej treści!

Zaliczka na podatek od najmu w tej formie nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, gdyż jest to pierwszorzędna forma opodatkowania. Jeżeli nie będziemy uiszczać opłaty z tytułu wynajmu mieszkania to czekają nas konsekwencje karno-skarbowe, które reguluje przepis Kodeksu karnego skarbowego - sprawdź ztax.Równocześnie jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje złe i dobre strony. Jeżeli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono niezagmatwane i względnie niskie, nie za każdym razem jest optymalnym sposobem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% utrzymuje się jedynie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już sporo wyższy i wynosi 20%. Należy samemu bardzo precyzyjnie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w wyszukiwarkę internetową "wynajem mieszkania podatki".

Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to w tym przypadku można potrącić koszta zyskania przychodu takie jak przykładowo: amortyzacja lokalu mieszkalnego, koszty na wyposażenie i umeblowanie, honorarium dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest bardzo dobry w szczególności dla osób, które niedawno poniosły wydatki przykładowo związane z odświeżeniem mieszkania - więcej informacji.

Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj podatku wybrać możemy skorzystać z pomocy. Dużo jest broszur na temat rozliczania najmu. W nich wyszukamy takie informacje jak na przykład, kiedy można opłaty płacić] zaliczki kwartalne, jak zdecydować się na najkorzystniejszą postać opodatkowania, co można zaliczać do kosztów i wiele innych wartościowych wskazówek. Jeszcze prędzej możemy pozyskać podobne wskazówki wklepując w przeglądarkę internetową przykładowo umowa wynajmu wzór.


Author: M.G.