Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Jaką domenę internetową wybrać?

Jednym z najważniejszych czynników określonej marki, poza jej nazwą czy symbolu, jest witryna internetowa. W dzisiejszych czasach bez witryny WWW zyskanie popularności na rynku jest praktycznie niemożliwe. Z postanowienia o zrobieniu strony w sieci wynika konieczność nadania jej domeny. Domena internetowa jest tym, co internauci wpisują w pasek, by przejść do określonej witryny.
Adres www to podstawa na naszej stronie
Source: searchmarketingpost.com
Wbrew pozorom wybór odpowiedniej domeny nastręcza dużo kłopotów i wymaga namysłu. Im lepsza bowiem domena, tym większą liczbę odbiorców można będzie uzyskać w przyszłości.

Jakie są możliwości

W adresie internetowym można wykorzystać parę elementów. Są to głównie litery, bez różnicowania na małe i wielkie, jak również bez znaków diakrytycznych. Osobne części domeny oddziela się kropką. Dozwolone jest wykorzystanie liczb oraz kresek. Kolejnym elementem będzie rozszerzenie. Może być ono typowe dla danego państwa, jak na przykład , lub oddające charakter danej instytucji. Wybór właściwego rozszerzenia jest równie znaczący jak wybór domeny, ponieważ wiadome jest, że typowy użytkownik Internetu w Polsce, nie pamiętając dokładnie konkretnego adresu, użyje automatycznie końcówki lubJakich elementów się wystrzegaćJest parę czynników, których nie powinno się wykorzystywać przy ustalaniu domeny sieciowej. Jednym z nich będzie użycie długiej nazwy. Im bardziej rozbudowana bowiem, tym trudniejsza do zapamiętania przez potencjalnych odwiedzających. Z drugiej strony stosowanie krótkich skrótów od nazwy firmy czyni domenę zbyt enigmatyczną. Inną rzeczą, której należy unikać, są cyfry. Pomimo że taka możliwość istnieje, wykorzystywanie jej jest niepolecane, zwłaszcza na początku domeny. Utrudnia to bowiem wypowiadanie adresu witryny na głos, przez co może sprawić problemy w dyktowaniu jej, na przykład w rozmowie telefonicznej.

Tak samo sprawa wygląda z kreskami. Typowy internauta nie zapamiętuje myślników w adresach sieciowych. Doskonałym przykładem jest niezwykle popularna przed laty strona „Nasza Klasa”, której domena, pisana z myślnikiem, sprawiała internautom wiele kłopotów. Coraz powszechniej także używa się w nazwach przedrostków, do których należy „e”. Jest to pożądane wyłącznie w niektórych, uzasadnionych sytuacjach.