Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Innowacyjne rozwiązania dla biznesu

Forfaiting i faktoring. Pokrewne operacje, inni odbiorcy. Czym charakteryzują się te pojęcia?

Faktoring to usługa mało jeszcze powszechna w Polsce, acz coraz bardziej doceniana przez właścicieli firm.To forma finansowania i zapewnienie płynności finansowej. Przede wszystkim, oferuje firmom środki potrzebne do ich funkcjonowania.
polskie pieniądze
Author: Przemysław Szabłowski
Source: http://www.flickr.com
Trzeba przyznać, że faktoring doskonale się sprawdza i w czasach gdy firmy prosperują bardzo dobrze, gdy potrzeba szybkiego zastrzyku gotówki, który ma zapewnić błyskawiczne wsparcie dynamicznego wzrostu firmy - jak i w sytuacjach gdy firmy mają problemy z utrzymaniem się na rynku. Warto zwrócić uwagę, iż faktoring to z założenia usługa przeznaczona dla konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, w związku z powyższym łatwiej można reagować na problem, pozwalając sobie na większą sprawność, zwłaszcza w tych trudniejszych sytuacjach.

Forfaiting natomiast to rozwiązanie dla spółek, które realizują duże kontrakty w długim terminie. Opiera się na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków pieniężnych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do zapłaty ustalonej ceny z góry. Jest metodą finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy faktoring jest środkiem finansowania zarówno dostawców na rynek krajowy, jak zagraniczny.

W praktyce gospodarczej istnieje parę rodzajów forfaitingu, ale dość powszechnie stosowanym stał się ostatnio forfaiting leasingowy. To w rzeczywistości niedawno powołana do życia forma, której zasady opierają się na wykupie rat leasingowych (leasing oferta). Przedmiotem transakcji mogą być wszystkie raty zsumowane lub pojedyncze. Dzięki podpisanej umowie strona finansująca otrzymuje raty (zobacz poznaj więcej) leasingowe wcześniej, niż wynika to z umowy podpisanej z leasingobiorcą. W zamian płaci firmie forfaitingowej prowizję – a raty, które uzyskuje, są uboższe o dyskonto.

Do operacji, których wykorzystanie w handlu wspomaga pozycję eksportera, należy zaliczyć między innymi: weksel, inkaso dokumentowe, akredytywę dokumentową, gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe oraz wspomniany faktoring i forfaiting.