Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Fundusze z unii – po co to wszystko?

falgi
Author: Pawel Kabanski
Source: http://www.flickr.com
Wspólnota europejska dostała niedawno pokojową nagrodę Nobla. Niektórzy twierdzili, że prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane niezasłużenie.kliknij tutaj pit projekt pit projektTakie uwagi są niesamowicie nietrafione, bo o zasługach tej organizacji międzynarodowej świadczy fakt, że nasz kontynent w zasadzie jest wolny od konfliktów zbrojnych (nie licząc małych państw półwyspu bałkańskiego, lecz one do Unii nie należą). Oto 3 kraje, które w czasie 2 ostatnich wieków odbyły między sobą wiele krwawych konfliktów, zaczęły ze sobą intensywnie współdziałać. Dzieje się tak z paru powodów.

Po pierwsze, administracja zniwelowała ideologiczne rządy. Teraz w cenie są technokratyczne organy władzy. Po drugie, zintegrowanie polityczne było wsparte przez rozszerzanie współpracy gospodarczej.

Zaciekawił Cię ten komentarz ze strony (https://www.leaderlogistics.pl/transport-krajowy/drobnicowy/)? Jeśli go nie popierasz, to namawiamy do polemizowania. Każda wymiana myśli będzie przydatna.Tertio, mniej zasobne państwa członkowskie są wspierane przez zasobniejszych partnerów. To istotne zjawisko, ponieważ gros konfliktów miało źródło w kwestiach finansowych właśnie. To jasne, że w mniej zamożnym kraju łatwiej o eksplozję postaw nacjonalistycznych i wojennych. A zniszczona po drugiej Wojnie Światowej Europa groziła eskalacją kolejnego starcia, ponieważ finanse publiczne państw były nadszarpnięte latami wydatków na broń.

Fundusze Unijne odgrywają doniosłą funkcję w wyrównywaniu nierówności pomiędzy państwami UE. Składają się z 3 ogromnych jednostek: Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu spójności.

Europejski Fundusz Społeczny to generalnie jedna dziesiąta ogółu budżetu wspólnoty UE. Dokłada do wielu projektów, które może wysunąć rząd krajowy, samorząd terytorialny albo inne organy władzy.

EFRR wspiera wiele gałęzi rozwoju. Do jego zainteresowań zalicza się na przykład gospodarka przestrzenna, rozwój techniczny i kultura.

Fundusz Spójności to instrument finansowy, który wspiera państwa, które właśnie dostały się do UE, aby PKB zrównał się ze średnią generalną. Obrazowo: Polska miała w czasie trzech lat od momentu akcesu ponad cztery miliardy euro.
Author: B.S.