Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Egzekutor - co może natomiast czego nie może zająć

Windykator zobowiązany jest zachowywać się zgodnie z przepisami prawa, złożonym ślubowaniem jak też zasadami etyki zawodowej. Jednak jakie właściwie są jego konkretne prawa i obowiązki? Przesłanką wszystkich działań egzekucyjnych musi być prawomocny wyrok lub nakaz zapłaty podparty klauzulą wykonalności. Wtenczas dopiero może ruszyć cała procedura windykowania należności.


Przy realizowaniu swych działań komornik z Wrocławia zobowiązany jest posiadać wydany przez Krajową Radę Komorniczą identyfikator.
Na identyfikatorze powinno znajdować się jego fotografia, imię, nazwisko, określenie piastowanej funkcji jak też oznaczenie sądu przy którym działa. Ma to na celu właściwą identyfikację osoby dopełniającej czynności oraz zapobieżenie możliwym naruszeniom. Mając tytuł wykonawczy wrocławski komornik ma prawo wejść do domu, a egzekwowany dłużnik powinien go wpuścić. Jeżeli tego nie zrobi, windykator może zdecydować o przymusowym otwarciu oraz obadaniu mieszkania. W owym celu prosi o sukurs policję po czym w jej asyście dopełnia siłowego wkroczenia do mieszkania lub na teren posiadłości. Nierzadko powiązane jest to ze staranowaniem bramy.

Ta porządna witryna (https://www.notariuszchojnice.pl/notariusz-chojnice/), posiada podobne informacje na omawiany wątek, więc nie czekaj, a poznaj dokładnie aktualności na to zagadnienie.Zwykle egzekucja prowadzona jest z rachunku bankowego, zapłaty za pracę, emerytury, ruchomości (auta, sprzęt RTV, kosztowności etc.), majątki (budynki, parcele). Zajęte przez komornika obiekty sprzedawane są w drodze aukcji publicznej, natomiast uzyskane w ten sposób środki przeznaczane na zaspokojenie żądań wierzyciela a także spłatę kosztów prowadzonych czynności. Egzekucji podlegają wszelkie przedmioty będące we władaniu dłużnika. Władanie nie musi jednak znaczyć, iż dłużnik jest ich właścicielem. Wrocławski komornik ma prawo przejąć taką rzecz, jednakże na żądanie egzekwowanego powinien uczynić właściwą wzmiankę w raporcie zajęcia. Swoich racji możemy również dochodzić w sądzie.

Zaloguj się do naszego serwisu i kontynuuj wyszukiwanie interesujących tekstów. Mamy ich tam dużo i wszystkie przygotowaliśmy z myślą o Was.

Komornik nie może zająć rzeczy dłużnika oddanych innym osobom we władanie, chyba że osoby te przyznają, że dana rzecz należy do dłużnika oraz wyrażą zgodę na zajęcie.


Przepisy prawa określają też katalog rzeczy, jakie nigdy nie podlegają zajęciu komorniczemu, a gdyby taka sytuacja jednakże wystąpiła, przysługuje skarga na działania komornika . Spis takich przedmiotów jest całkiem długa. Nie podlegają również egzekucji kwoty oraz świadczenia w naturze na pokrycie wydatków bądź wyjazdów w służbowych sprawach, kwoty przeznaczane przez Skarb Państwa na szczególne cele (na przykład stypendia), a w pewnych cząstkach świadczenia z odszkodowań i pomocy społecznej. Na dodatek nie można zająć świadczeń alimentacyjnych, świadczeń rodzinnych, porodowych jak też przeznaczonych dla sierot zupełnych.