Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ugsiedlce.pl/includes/menu.inc).

Doświadczenie oraz zdolności potrzebne na stanowisku księgowego

Stanowisko księgowego od dłuższego czasu zmienia swój charakter. W licznych kręgach wciąż pokutuje przekonanie, że jest to "szeregowy" pracownik biurowy, a jego praca jest monotonna i nie wymagająca zbyt szerokiej wiedzy. Tymczasem na dzień dzisiejszy praca na stanowisku księgowego wymaga posiadania zróżnicowanych umiejętności, a przede wszystkim wysokiego i wciąż uzupełnianego poziomu wiedzy.


Składki ZUS, elementy prawa podatkowego czy różnego rodzaju świadczenia należą do zagadnień, które muszą być księgowemu bardzo dobrze znane|które księgowy musi bardzo dobrze znać. Zapotrzebowanie na pracowników tego typu jest znaczne i cięgle rośnie. Wiele przedsiębiorstw udostępnia także szkolenia dla swoich podwładnych, umożliwiając im nieprzerwany podnoszenie kwalifikacji.

Najważniejsze funkcje księgowego

Do podstawowych funkcji księgowego zaliczyć można prowadzenie rachunkowości. Musi więc znać się na księgach rachunkowych i potrafić je prowadzić. Funkcją księgowego jest również kontakt z rozmaitymi urzędami i instytucjami, między innymi z Urzędem Skarbowym. Osoba taka musi wiedzieć, w jaki sposób naliczyć świadczenia urlopowe, a także umieć udzielić odpowiedzi na pytania o takie terminy jak PIT 11. W największym stopniu jednak księgowy zajmuje się nadzorowaniem wszelkich transakcji finansowych przedsiębiorstwa. W ciągu ostatnich lat w ramach stanowiska księgowego wykształciły się specjalizacje. Dotyczą one kolejno rachunkowości, spraw finansowych i doradztwa podatkowego. Przydatna w tym zawodzie może być również znajomość wszystkich druków i formularzy podatkowych, jak na przykład CIT 8.

Potrzebne umiejętności

Na stanowisku księgowego najważniejsza jest stale uaktualniana wiedza.

Jeżeli zainteresował Cię tego typu artykuł, poznaj dodatkowe informacje na ten temat. Najlepiej sprawdź sam usuwanie śmieci, odnajdziesz tutaj analogiczne informacje.

Dlatego cenne są umiejętności w aspekcie gromadzenia i selekcji wiadomości dla własnych korzyści. Znajomość i zdolność obsługi baz (zobacz ochrona patentów warszawa) danych, korzystanie z kanału RSS to tylko nieliczne potrzebne elementy. Kandydat na stanowisko w księgowości powinien wyróżniać się sumiennością i odpowiedzialnością. znane powinny być mu terminy takie jak faktura VAT. Musi być także osobą komunikatywną, by być w stanie prowadzić jasną i precyzyjną wymianę informacji. Mile widziane są również różnego rodzaju certyfikaty dotyczące księgowości, a także odbyte szkolenia.


Author: B.S.